Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W chwili obecnej zatrudniam dwóch nauczycieli języka polskiego. Jeden z nich ma stopień nauczyciela mianowanego drugi kontraktowego. W arkuszu organizacji pracy szkoły na ten rok nie mam godzin dla dwóch nauczycieli, mam 1,5 etatu. Chciałbym zostawić na całym etacie nauczyciela kontraktowego a mianowanemu ograniczyć zatrudnienie. Czy jest jakiś przepis który chroni nauczycieli mianowanych w stosunku do kontraktowych, czy w przypadku gdybym nie miał godzin mogę zwolnić mianowanego, a kontraktowego pozostawić w pracy?
W przypadku braku godzin dla nauczycieli tego samego przedmiotu, dokonując wyboru, którego nauczyciela zwolnić lub któremu ograniczyć wymiar godzin, należy kierować się obiektywnymi kryteriami zwalniania. Żaden przepis nie określa takich kryteriów, jak również nie zabrania zwalniania nauczycieli mianowanych a pozostawianie w zatrudnieniu kontraktowych. W kwestii tej natomiast można posiłkować się licznym orzecznictwem, z którego wynika, że przy wyborze nauczyciela do zwolnienia należy brać pod uwagę kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie w nauczaniu danego przedmiotu, sukcesy w pracy dydaktycznej, zaangażowanie w pracę, absencję, która dezorganizuje pracę szkoły, stopień awansu zawodowego, sposób nawiązania stosunku pracy (mianowanie ma pierwszeństwo w przydziale godzin, ponieważ wymaga pełnego etatu na czas nieokreślony) oraz ewentualnie kwestie socjalne: posiadanie prawa do innych dochodów, np. pobieranie emerytury, samotne wychowywanie dzieci (brak innych dochodów).
Zwolnienie nauczyciela mianowanego lub też ograniczenie mu wymiaru godzin i pozostawienie na pełnym etacie nauczyciela kontraktowego może nastąpić jedynie w przypadku, gdy można udowodnić, że nauczyciel kontraktowy jest "lepszym" nauczycielem niż mianowany, np. ma większe sukcesy w pracy z uczniami, prowadzi w nowoczesny i ciekawszy sposób lekcje, ma wyższą ocenę pracy niż nauczyciel mianowany, itp. Po stronie nauczyciela mianowanego stoi wyższy stopień awansu zawodowego, bardziej uprzywilejowany sposób nawiązania stosunku pracy i dłuższy staż w nauczaniu przedmiotu, czyli większe doświadczenie. Aby te argumenty (najważniejsze dla sądu) obalić, trzeba zatem udowodnić, że mimo to, nauczyciel kontraktowy jest dla szkoły bardziej przydatny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Proszę o pomoc sporządzenia aneksu do umowy w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły dotyczącymi klas łączonych, a co za tym idzie mniejszą ilością godzin.
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na 12/18 etatu, na czas nieokreślony, po zmianach będzie zatrudniony na 8/18. Jak ma wyglądać aneks do umowy i czy porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy mogą zastąpić aneks do umowy.
Z góry serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę otworzyć integracyjny oddział przedszkolny, mam 3 dzieci z orzeczeniami. Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel wspomagający? Czy może mieć ukończoną pedagogikę specjalną, specjalność surdopedagogika i terapia pedagogiczna? Czy mogę zatrudnić nauczyciela wspomagającego na cały etat?
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego pensum są zatrudniani nauczyciele w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe