Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W art 23 rozporządzenia o organizacji szkół nie ma informacji o opiniowaniu arkusza, jest to artykuł mówiący o wejściu w życie aktu z dniem 1 września 2017 r. Należy podkreślić, że usunięto obowiązek opiniowania prze radę pedagogiczną arkusza organizacji. Proszę napisać, jeśli się mylę. Sprawa jest ważna i pilna, bo już w poniedziałek mam zebranie Rady Pedagogicznej.
Tryb opiniowania arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2017/2018 został przewidziany w z § 23 projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli ( projekt z dnia 20 stycznia 2017r.) Zgodnie z tym zapisem dyrektor szkoły przedstawia arkusz organizacji szkoły na rok szkolny 2017/2018 do zaopiniowania związkom zawodowym, o których mowa w art.110 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe
(Dz.U. z 2017r. poz.60) i radzie pedagogicznej.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli ( Dz.U. z 2017r. poz.649) nie zawiera tej pierwotnie proponowanej w § 23 projektu rozporządzenia regulacji.
Jednak zgodnie z art. 307 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe wszelkie czynności podjęte przed 1 września 2017 r. na podstawie ustaw zmienianych w art. 4 i art. 15 (ustawa Karta Nauczyciela i ustawa o systemie oświaty) w ustawie wprowadzającej (ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe), w brzmieniu dotychczasowym, pozostają w mocy.
Opiniowanie organizacji pracy szkoły, o którym mowa w przepisie art.41 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. z 2016r. poz.1943 z późn.zm.), oznacza przede wszystkim prawo do opiniowania i zgłaszania uwag do arkusza organizacji szkoły, o którym mowa w art.31 ust. 1 pkt 10b ustawy o systemie oświaty. Opiniowanie organizacji pracy szkoły przez radę pedagogiczną powinno odbywać się, tak jak dotychczas, w oparciu o przepis art.41 ust. 2 pkt 1ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (por. Mateusz Pilch, Ustawa o systemie oświaty – Komentarz, Dom Wydawniczy ABC, Wolters Kluwer Polska).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak wyglądają regulacje nowego rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Co zrobić w sytuacji gdy były pracownik - emeryt pomimo monitów nie zgłosił się po pieniądze z ZFŚS?
- Czy organ prowadzący szkołę przed utworzeniem Powiatowego Centrum Sportu na bazie obiektów sportowych szkoły powinien mieć opinię Rady Pedagogicznej , Rady Rodziców. Jeśli tak czy jest ona wiążąca w przypadku opinii negatywnej.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Wolontariat w przedszkolu. Mam możliwość przyjęcia wolontariuszki do przedszkola z Singapuru przez fudację Aiesec. Proszę mi powiedzieć, co w tym przypadku mam zapewnić wolontariuszce (jestem przedszkolem samorządowym). Jak to wygląda od strony prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracując w szkole podstawowej specjalnej dla dzieci z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym przysługuje dodatek trudny i uciążliwy ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe