Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urodziłam się 08.08.1960 r. Na dzień 31.12.2008 r. mój staż pracy pracy wyniósł 31 lat 6 miesięcy i 17 dni (w tym 28 lat 3 miesiące 24 dni przy "tablicy" a 3 lata 2 miesiące i 23 dni w rolnictwie). Jestem nadal czynnym nauczycielem i chciałabym jeszcze przepracować 3 lata. Czy zachowam prawo do przejścia na emeryturę na starych zasadach przed ukończeniem 60 roku życia tj.08.08.2020 r.?
W dalszym ciągu obowiązują przepisy dotyczące emerytury nauczycielskiej z art. 88 Karty Nauczyciela. Nauczyciel, który spełnia warunki określone w ustawie, może przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, przejść na taką emeryturę.
Przepisy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, a dokładnie art. 21, dotyczy nauczycieli, którzy wiek emerytalny (60 lat) już osiągnęli albo osiągną go do 31.08.2018 r., tj.:
nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz:
1) przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. przed 01.10.2017) osiągnęli wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągnęli wieku, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie niniejszej ustawy (dotychczasowy, wydłużony powszechny wiek emerytalny), albo
2) od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (01.10.2017) do dnia 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn
– mogą skorzystać z tego uprawnienia po uprzednim rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy albo rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 KN oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy każdy nauczyciel zatrudniony na krótki okres np. 7 dni musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy są inne formy zawarcia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły od 2002r. W szkole w której pracuje zatrudniony jest mój mąż na stanowisku konserwatora.Dostałam informację z urzędu gminy, że z uwagi na zależność służbową nie może dalej być zatrudniony przeze mnie. Proszę o pilną odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniając nauczyciela mianowanego na podstawie mianowania jakie dokumenty powinny się znaleźć w aktach osobowych w części A . Ksero poprzedniego aktu mianowania, dyplomowania, świadectwo pracy, świadectwo ukończenia studiów magisterskich i dyplomowych wraz z suplementem, kwestionariusz osobowy, świadectwa pracy badania lekarskie czy jakiś jeszcze dokument ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- Czy psycholog może być zatrudniony w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej w placówce niepublicznej w wymiarze nieprzekraczającym średnio 4 godzin tygodniowo? Co w przypadku gdy w jednym miesiącu psycholog przepracuje 10 godzin łącznie, ale w jednym tygodniu – czy można z nim wówczas zawrzeć umowę zlecenia lub zatrudnić go w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe