Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop uzupełniający nauczycielki po urlopach związanych z rodzicielstwem. Pytania: 1. Nauczycielka po wykorzystaniu urlopu w okresie ferii zimowych w 2020 r. (placówka feryjna) poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. W okresie ferii letnich w 2020 r. nadal przebywała na zwolnieniu, po czym 5.08.2020 r. rozpoczęła urlop macierzyński. Ile dni urlopu uzupełniającego należy się nauczycielce za 2020 r. po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego: 56 czy 42 (56 – 14)? 2. Sytuacja opisywana wyżej. Czy po urlopach związanych z rodzicielstwem nauczycielce najpierw należy udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., a następnie za 2021 r.? Zakończy urlop rodzicielski 3.08.2021 r. Czy od 4.08.2021 r. należy uznać, że do końca wakacji jest na urlopie bieżącym przez 28 dni, dopełnić ten okres do 56 dni, a dopiero potem udzielić urlopu uzupełniającego za 2020 r., czy w pierwszej kolejności udzielić urlopu za 2020 r.?
Podstawę rozstrzygnięcia kwestii opisanych w pytaniu stanowią przepisy prawa wskazane poniżej. Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu, m.in. niezdolności do pracy wywołanej chorobą, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia to nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Ad 1. Jak wskazuje przepis przytoczony powyżej, nauczycielowi przysługuje urlop uzupełniający z powodu niewykorzystania urlopu wypoczynkowego do 8 tygodni. Zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji. Podkreślić należy, że urlop nauczyciela „rozliczany” jest nie w latach szkolnych, a kalendarzowych. Nauczyciel, o którym mowa w zapytaniu wykorzystał już 2 tygodnie urlopu w okresie ferii. Dlatego będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego za 2020 r. w wymiarze 6 tygodni.
Ad 2. Jeżeli chodzi o przyszły rok, to w sytuacji, gdy nauczyciel „powróci” z urlopów związanych z rodzicielstwem 4 sierpnia, to do końca sierpnia zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela będzie przebywała na urlopie wypoczynkowym w wymiarze 4 tygodni. Z uwagi na powyższe, nauczyciel nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego za 2021 r. w wymiarze 4 tygodni. Po zakończeniu wakacji letnich właściwe będzie udzielenie nauczycielowi dalszego urlopu uzupełniającego najpierw za 2020 r., a potem za 2021 r. Nadmienić należy, że prawo do urlopu uzupełniającego zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Pamiętać trzeba, że zgodnie z art. 163 § 3 kodeksu pracy na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który objął stanowisko kierownicze 01.09.2020 r., przysługuje urlop wypoczynkowy za 2020 r.? Jeśli tak – to w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o przygotowanie wzoru pisma dyrektora szkoły podstawowej do organu prowadzącego dotyczącego urlopu uzupełniającego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w poradni psychologiczno-pedagogicznej (placówce nieferyjnej) ukończy w lutym 65 lat, ma prawo do emerytury. Zgodnie z art. 23 KN umowa rozwiązuje się. Czy potrzebne jest wypowiedzenie?, czy 3 mies? Co wpisać w świadectwie pracy? Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z wymiarem 18/18. Od nowego roku szkolnego mogę zatrudnić go 10/18 i 12/26 co daje pełen wymiar czasu pracy. Czy w tej sytuacji muszę do 31.05.2016 wypowiedzieć temu nauczycielowi warunki pracy, i czy musi nauczyciel wyrazić zgodę i do kiedy ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe