Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń ukończył pierwsza klasę Branżowej Szkoły Zawodowej gdzie praktyczna nauka zawodu odbywał się na szkolnych warsztatach nie posiadał statusu pracownika młodocianego. Po zmianie miejsca zamieszkania chce kontynuować naukę w Branżowej Szkole Zawodowej gdzie uczniowie muszą mieć praktykę u prywatnego pracodawcy co skutkuję tym że posiadają status pracownika młodocianego. Czy można przyjąć takie ucznia do klasy drugiej? Czy pracodawca dostanie refundacje poniesionych kosztów oraz refundacje po zdaniu egzaminu czeladniczego jeżeli uczeń był tylko 2 lata pracownikiem młodocianym?
W tym przypadku należy odmówić przyjęcia ucznia do drugiej klasy szkoły branżowej I stopnia. Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu zawiera pracodawca z młodocianym w terminie przyjęć kandydatów do branżowych szkół I stopnia. Kandydatów przyjmuje się na nowy rok szkolny do I klasy. Wynika z tego, że pracodawca zatrudniający młodocianego w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu jest zobowiązany do zawarcia z nim na piśmie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w związku z rozpoczęciem nauki w I klasie i może go skierować m.in. na dokształcanie teoretyczne do branżowej szkoły I stopnia, zgodnie z § 5 i § 10 ust. 1 pkt 1 Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz. U. z 2018 r., poz. 2010 z późn. zm.). Jeżeli kandydat nie zawarł umowy z pracodawcą na początku roku szkolnego w I klasie to nie może zostać przyjęty do szkoły lub klasy kształcącej jedynie młodocianych pracowników, a tym bardziej od II klasy, ponieważ takiej umowy nie może zawrzeć z pracodawcą, któremu w związku z tym nie przysługuje dofinansowanie kształcenia ucznia według art. 122 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), ani tez zwrot niesprecyzowanych bliżej "poniesionych kosztów".
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie spisu niezbędnych dokumentów, które powinien posiadać dyrektor przedszkola w zwiazku z kontrolą zarządzającą.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nie mieścimy się od przyszłego roku szkolnego w budynku naszej szkoły podstawowej. Czy można przenieść czasowo(na ok. 4 lata) klasy VII, VIII do budynku innej szkoły podstawowej oddalonej o ok. 1 km? Jakie są obwarowania prawne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższego pisma, które nauczyciel otrzymał od byłej pani Dyrektor. Dotyczy: przeniesienia do innej szkoły: "Działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela ( Dz.u. Z2006. Nr 97, poz.674 z póź. zm. ) w związku z Pani prośbą o przeniesienie ( pismo z dnia 11 maja 2009r r. ), po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w ......, przenoszę Panią od 1 września 2009r. do 31 sierpnia 2013r. na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 3 w ......... Po upływie powyższego terminu przysługuje Pani prawo powrotu na dotychczasowe stanowisko w Szkole Podstawowej Nr 1 w ....... W związku z powyższym: 1.Czy zgodne z prawem jest stwierdzenie, że nauczyciel zostaje przeniesiony na czas określony. 2. Czy wiążące jest stwierdzenie, że nauczycielowi przysługuje prawo powrotu, ale nie musi z niego skorzystać. Chciałabym nadmienić, że nauczyciel z własnej woli przeszedł do SP 3 na trzy lata z myślą, że pozostanie w tej placówce, ponieważ nauczyciel, który był przed nim odszedł na emeryturę. Cytowane pismo zostało nauczycielowi wręczone w maju 2012r., jednak w dokumentacji nauczyciel nigdzie się pod nim nie podpisał. Nauczyciel jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do I klasy szkoły podstawowej została przyjęta uczennica z orzeczeniem o kształceniu specjalnym ze względu na autyzm. Rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej do godziny 16. Jakie warunki należy zapewnić w/w dziecku? Ile osób może być w grupie? Czy osoba prowadząca zajęcia musi mieć kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej? Czy musi to być nauczyciel wspomagający/wspierający nauczyciela w czasie zajęć dydaktyczno-wychowawczych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel bez wiedzy dyrektora może kserować księgę zastępstw dla własnego użytku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe