Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń niepełnoletni ZSZ podczas klasyfikacji śródrocznej jest nieklasyfikowany z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności z kilku przedmiotów. Rada pedagogiczna nie wyraziła zgody na egzaminy lub uczeń nie wystąpił o te egzaminy, na jakiej podstawie ustalić ocenę roczną? Czy uczeń musi przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego? W jakim terminie należy przeprowadzić egzamin? Czy protokół egzaminu należy dołączyć do arkusza ocen, jeżeli na półrocze nie wypełnia się arkuszy ocen czy do dziennika lekcyjnego?
Przepisy dotyczące nieklasyfikowania ucznia oraz przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, obowiązujące do dnia 31 sierpnia 2015 r., zawarte są w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 ze zmianami). Od dnia 01.09.2015 r. obowiązywać będą przepisy zawarte w rozdziale 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zmianami) oraz w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 843). Jednakże przepisy dotyczące spraw poruszanych w pytaniu nie zmieniły się.
Przepisy oświatowe mówią, że uczeń może być nieklasyfikowany, gdy brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania. Zasada ta dotyczy zarówno klasyfikacji śródrocznej, jak i rocznej. Uczeń nieklasyfikowany na półrocze może być na koniec roku klasyfikowany z danych zajęć edukacyjnych, jeżeli w ciągu całego roku szkolnego był obecny na co najmniej 50% tych zajęć i w związku z tym są podstawy do ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej. Uczeń nieklasyfikowany w półroczu może przystąpić do egzaminu klasyfikacyjnego. Jeżeli jednak nie przystąpił, może „zaliczyć” stosowną partię materiału w sposób przyjęty w szkole. Szczegółowe zasady oceniania uczniów w danej szkole powinny być zawarte w statucie szkoły. Egzamin klasyfikacyjny, jeżeli jest przeprowadzany, powinien odbyć się najpóźniej w dniu poprzedzającym zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym. Protokół, zgodny z przepisami prawa oświatowego, stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przypadku ucznia Technikum Budowlanego, który ubiega się o nauczanie indywidualne wymagane jest zaświadczenie określające możliwość dalszej realizacji praktycznej nauki zawodu wydane przez lekarza medycyny pracy? Czy obowiązuje p.5 &6 rozporządzenia w sprawie orzeczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym (1 dzień lub 5 dni) pomniejszamy proporcjonalnie przysługujący mu dodatek wiejski?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zadałam wczoraj pytanie o urlop na poratowanie zdrowia dla nauczyciela pracującego w placówce niepublicznej. Otrzymałam odpowiedź, że mu nie przysługuje. A czy ma jakieś znaczenie fakt,że pierwsze 11 lat pracy w zawodzie pracował w placówce państwowej a ostatnie 11 w placówce niepublicznej? Czy te pierwsze lata mają znaczenie odnosząc się do urlopu na poratowanie zdrowia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest 1/25 godzina j. angielskiego w 5-latkach, 2/22 w dwóch grupach zerówki i 21/18 w kl. I-VIII. W sumie po uśrednieniu jest 26/19. Chcę przydzielić etat obecnemu nauczycielowi, a do pozostałych godzin zatrudnić innego nauczyciela. Czy mogę godziny, które są poza etatem pierwszego nauczyciela wykazać na wakat w arkuszu? Czy mam obowiązek przydzielać obecnemu nauczycielowi etat i wszystkie nadliczbówki? Proszę o informację z odniesieniem do przepisów prawa.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile od 1 września 2018 r będzie wynosiło pensum nauczyciela rehabilitanta i nauczyciela prowadzącego zajęcia korekcyjno - kompensacyjne, czyli tzw. terapię?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe