Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń klasy 8 ukończył szkołę podstawową 26 czerwca br. Jakie poprawne zapisy powinny się znajdować w księdze uczniów w rubrykach: -data wydania dokumentu (czy rubryka dotyczy wydania świadectwa)? -data ukończenia szkoły (26 czerwca czy 31 sierpnia)? -numer świadectwa (numer z księgi uczniów czy inny numer? Które z tych rubryk należy wypełnić?
Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.) do księgi uczniów wpisuje się imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL oraz adres zamieszkania ucznia, imiona i nazwiska rodziców oraz adresy ich zamieszkania, jeżeli są różne od adresu zamieszkania ucznia, a także datę rozpoczęcia nauki w danej szkole oraz oddział, do którego ucznia przyjęto. W księdze uczniów odnotowuje się datę ukończenia szkoły albo datę i przyczynę opuszczenia szkoły przez ucznia. Wynika z tego, że nie jest obowiązkowe prowadzenie w księdze uczniów rubryki „data wydania dokumentacji” - jeśli szkoła ją prowadzi na zasadzie dobrowolności, sama musi określić, o jaką wydawaną dokumentację chodzi, ponieważ nie rozstrzyga tego ustawodawca. Datą ukończenia szkoły jest dzień 26 czerwca 2020 r., co wynika m.in. z zasady wydania świadectwa ukończenia szkoły w dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych (§ 17 ust. 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków, Dz.U. z 2019 r., poz. 1700 ze zm.). Z rozporządzenia MEN z dnia 25 sierpnia 2017 r. nie wynika obowiązek odnotowywania w księdze uczniów numeru świadectwa, natomiast jeśli szkoła dobrowolnie wpisuje numery świadectw, należałoby raczej posługiwać się numeracją z ewidencji wydanych świadectw ukończenia szkoły (o której mowa w § 5 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2019 r.), chyba że szkoła przyjmie jakieś inne wewnętrzne zasady.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację czy rodzic może w trakcie roku szkolnego zrezygnować z zaproponowanej przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem, w którym określono, iż " ... pomoc jest bezpłatna i dobrowolna..." taka możliwość moim zdaniem istnieje. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest odmiennego zdania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest obowiązek przekazywania wszystkich protokołów kontroli, zaleceń pokontrolnych przedszkola dla organu prowadzącego? (np. kontroli pożarowej, sanepidu, inspektora pracy, protokołu kontroli nadzoru budowlanego, zus, urzędu skarbowego, RIO, NIK, itp. - z jakich regulacji prawnych to wynika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy płacenia za godziny ponadwymiarowe. Czy należy wypłacać za godziny ponadwymiarowe, które nie zostały zrealizowane:
1. za nauczanie indywidualne (uczeń nieobecny),
2. nauczyciel jest na konferencji, szkoleniu,
3. w szkole organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze (sprzątanie świata, dzień dziecka, dzień wiosny)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowie, którzy są w oddziale sportowym muszą mieć badania lekarza sportowego co pół roku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole ucznia, który posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną umiarkowanego stopnia.Orzeczenie to było wydane do ukończenia klasy VI szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 uczeń ukończył klasę VI. Czy uczeń musi być ponownie zbadany i mieć nowe orzeczenie?
Po rozmowach z poradnią dowiedziałam się, że to zależy od dyrektora, oni taki zapis w orzeczeniu mogą interpretować jako zakończenie nauki w szkole podstawowej, ponieważ przy wydawaniu orzeczenia szkoła podstawowa kończyła się na kasie VI.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe