Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy rodzic może w trakcie roku szkolnego zrezygnować z zaproponowanej przez szkołę pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zgodnie z Rozporządzeniem, w którym określono, iż " ... pomoc jest bezpłatna i dobrowolna..." taka możliwość moim zdaniem istnieje. Organ sprawujący nadzór pedagogiczny jest odmiennego zdania.
W kwestii organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, przedszkolu lub placówce wyjaśniamy, że przepis § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017r. poz.1591) zobowiązuje publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne szkoły oraz publiczne placówki, o których mowa w art. 2 pkt 3, 4, 7 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe do udzielania uczniom uczęszczającym do tych przedszkoli, szkół i placówek, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizują tę pomoc na zasadach określonych w rozporządzeniu. Z powyższego wynika, że dyrektor szkoły, przedszkola lub placówki ma obowiązek zorganizowania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jednocześnie przepis § 3 rozporządzenia stanowi, że korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole, przedszkolu lub placówce jest dobrowolne (i bezpłatne). Jeżeli zatem rodzice ucznia złożą pisemny wniosek (oświadczenie, podanie itp.), z którego wynikać będzie, że nie wyrażają zgody na udzielanie dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej, to dyrektor szkoły nie udziela tej pomocy wbrew woli rodzica. W sytuacji gdy szkoła stoi na stanowisku, że pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest dziecku bardzo potrzebna, a mimo to rodzice nie wyrażają zgody na jej udzielanie, to szkoła może złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację dziecka. Jeśli z orzeczenia sądu rodzinnego będzie wynikał obowiązek udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej , to szkoła wykonując stosowne orzeczenie sądu, taką pomoc uczniowi zorganizuje.
Podstawa prawna:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2017r. poz.1591).
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.682).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację w sprawie obecności uczniów nie uczęszczających na lekcje religii, gdy jest to lekcja w środku zajęć w ciągu dnia i dziecko jest objęte opieką pedagoga. Czy należy wpisywać do dziennika klasowego obecność ucznia do ilości osób obecnych na lekcji religii, jeżeli ten uczeń jest obecny w szkole?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel do 29 lutego br. przebywał w stanie nieczynnym, 2 marca otrzymał świadectwo pracy. Nauczyciel obecnie nie pracuje, a prawo do emerytury nabędzie 5 lipca br. Czy nauczyciel ma prawo do świadczeń z ZFŚS przyznawanych w czerwcu br.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- 1. Jak długo powinny być przechowywane w dokumentacji szkoły dla dorosłych:
a) prace kontrolne,
g) semestralne prace egzaminacyjne
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła, której uczniowie spełniają obowiązek szkolny w ORW ma obowiązek zakupić takiemu uczniowi podręczniki, czy też obowiązek ten spada na placówkę ORW?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik szkoły ma zajęcie komornicze. Czy fundusz socjalny jest również zabierany przez komornika?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe