Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła organizuje dla uczniów zajęcia praktyczne u pracodawców. Zgodnie z § 10 rozporządzenia MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu zajęcia praktyczne prowadzą nauczyciele lub instruktorzy praktycznej nauki zawodu, którz powinni posiadać ukończony kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, lub ukończony kurs pedagogiczny, którego program został zatwierdzony przez kuratora oświaty i obejmował łącznie co najmniej 70 godzin zajęć z psychologii, pedagogiki i metodyki oraz 10 godzin praktyki metodycznej lub przygotowanie pedagogiczne wymagane od nauczycieli. Z osobami, które posiadają ukończony kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 80 godz. szkoła zawiera umowę o pracę na stanowisku nauczyciela praktycznej nauki zawodu wg stawki rozporządzenia MEN sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli… (w przypadku osoby z wykształceniem wyższym magisterskim - jest to stawka wg 1. Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym - dla stażysty). Czy osoba posiadająca kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w liczbie np. 80 godz. może rozpocząć staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Instruktor praktycznej nauki zawodu nie jest nauczycielem, ponieważ nie posiada kwalifikacji nauczycieli praktycznej nauki zawodu, wymienionych w § 6 w zw. z § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) i co do zasady nie zatrudnia się go na stanowisku pedagogicznym, z wyjątkiem przedstawionym poniżej. Kwalifikacje nauczyciela praktycznej nauki zawodu może zajmować jedynie osoba, która ukończyła studia wyższe lub podyplomowe na kierunku zgodnym z prowadzonymi zajęciami i ma przygotowanie pedagogiczne; legitymuje się dyplomem ukończenia pedagogicznego studium technicznego; posiada świadectwo dojrzałości i dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego będzie nauczać, oraz przygotowanie pedagogiczne, a także co najmniej dwuletni staż pracy w zawodzie, którego będzie nauczać; posiada tytuł mistrza w zawodzie, którego będzie nauczać oraz przygotowanie pedagogiczne. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu musi więc m.in. posiadać przygotowanie pedagogiczne, które oznacza nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin, a o posiadaniu takiego przygotowania świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego (§ 2 pkt 2 ww. rozporządzenia). Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu nie jest równoznaczny z posiadaniem przygotowania pedagogicznego nauczyciela. Osoba bez kwalifikacji nauczyciela nie może ubiegać się o awans zawodowy . Natomiast wyjątkowo, gdy dana osoba posiada wymagany dla nauczycieli poziom wykształcenia i staż pracy, wymienione powyżej oraz zobowiązała się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w czasie odbywania stażu, może zostać zatrudniona jako nauczyciel - stażysta. Natomiast rozwiązanie takie stosuje się wyjątkowo. Z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 wprost wynika, że tylko w szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy awansu nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego. Rozpoczęcie stażu 01.09.2015 r. od 04.09.2017 r nauczyciel przebywał na zwolnieniu ciągłym lekarskim w związku z ciążą a od 15.03.2018 r. na urlopach związanych z macierzyństwem do 13.03.2019 r. Czy nauczyciel może kontynuować staż na nauczyciela mianowanego czy jego nieobecność (1 rok 6 m i 10 dni) jest zbyt długa i musi on od nowa zaczynać staż? po urlopach związanych z rodzicielstwem przysługuje również urlop uzupełniający, czy on również wlicza się w okres nieobecności?
- Zapytanie dotyczy sprawozdania z awansu zawodowego. Staż trwał od 11.09.2019 r. do 11.06.2022 r. Jeden nauczyciel napisał sprawozdanie na podstawie § 8 ust. 2, a drugi § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli. Który z nich podał właściwą podstawę prawną?
Kto z nich ma właściwie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest w trakcie odbywania stażu na nauczyciela dyplomowanego. Zmienił zakład pracy (pracuje w innej szkole) jakie dokumenty powinny być dostarczone od dyrektora tamtej placówki - ocena dorobku czy ocena pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel kończący staż na mianowanego w maju 2019 r. powinien mieć ocenę pracy po nowemu czy ocenę dorobku zawodowego jeszcze po staremu (staż rozpoczął przed wejściem w życie nowych przepisów)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola - nauczyciel kontraktowy odbywająca staż na kolejny stopień awansu zawodowego była nieobecna w pracy w następujących okresach: od 27.02.2017 do 21.09.2017 niezdolność do pracy w związku z ciążą, od 22.09.2017 do 08.02.2017 - urlop macierzyński i od 09.02.2018 do 17.05.2018 - urlop rodzicielski. Czy nauczycielka musi rozpocząć staż od nowa, czy można go przedłużyć o czas trwania nieobecności?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe