Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Zgodnie z art. 120a ustawy Prawo oświatowe pracodawca zatrudniający młodocianych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, kierujący ich na...

PORADA PRAWNA

19 listopada 2024 Inne

Dzień dobry, uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytanie. Uczennica III klasy szkoły branżowej I stopnia ma rozwiązaną umowę o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego. Nie podpisała umowy również z innym podmiotem. Przerwa między zakończoną umową to już 3 miesiące. Co w takim przypadku szkoła powinna zrobić? Co z podejście do egzaminu czeladniczego/zawodowego? Dziękuję

 Zgodnie z art. 120a ustawy Prawo oświatowe pracodawca zatrudniający młodocianych w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, kierujący ich na dokształcanie teoretyczne do branżowej szkoły I stopnia zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 191 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania - t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.), ustala z dyrektorem szkoły:

1) zakres kształcenia zawodowego zapewnianego przez szkołę i pracodawcę, wynikający z programu nauczania zawodu;
2) liczbę dni w tygodniu, w których zajęcia praktyczne odbywają się u pracodawcy;
3) sposób monitorowania przez każdą ze stron realizacji programu nauczania zawodu.
Powyższe ustalenia stanowią załącznik do umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu.
 
Zgodnie z art. 44q ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie oświaty, do warunków ukończenia branżowej szkoły I stopnia należy m.in.:
1) przystąpienie do egzaminu zawodowego (w przypadku ucznia będącego młodocianym pracownikiem zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem),
2) przystąpienie do egzaminu czeladniczego zgodnie z przepisami rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych (Dz.U. z 2017 r. poz. 89) - w przypadku ucznia będącego młodocianym pracownikiem zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem.
 
Z kolei przepis art. 44zzzb ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o systemie oświaty przewiduje, że do egzaminu zawodowego:
1) przystępują m.in. uczniowie będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem,
2) mogą przystąpić uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami zatrudnionymi w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem.
 
Jak zatem widać pozostawanie w zatrudnieniu w celu przygotowania zawodowego jest kluczowe odpowiednio do przystąpienia do egzaminu zawodowego oraz ukończenia branżowej szkoły I stopnia. W przypadku niespełnienia warunków koniecznych do ukończenia szkoły branżowej, zgodnie z art. 44q ust. 4 ustawy o systemie oświaty, uczeń powtarza ostatnią klasę tej szkoły. Rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego nie stanowi jednak co do zasady przesłanki do skreślenia ucznia z listy uczniów (zgodnie z art. 68 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe dyrektor szkoły może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły; skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego).
 
Warto również przypomnieć, że zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. jeżeli młodociany dokształcający się w branżowej szkole I stopnia nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej lub nie ukończył szkoły, pracodawca, na wniosek młodocianego, albo izba rzemieślnicza, na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem i młodocianego, może przedłużyć czas trwania nauki zawodu, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy, w celu umożliwienia dokończenia nauki w szkole, a w innych uzasadnionych przypadkach nie więcej niż o 6 miesięcy.
 
Biorąc powyższe pod uwagę szkoła powinna przede wszystkim ustalić, dlaczego uczennica nie podpisała nowej umowy. Przerwanie nauki zawodu może wynikać z różnych przyczyn, niezależnych od uczennicy. Ponadto uczennica ma możliwość kontynuowania nauki zawodu u innego pracodawcy. Czas odbytej praktyki u poprzedniego pracodawcy wlicza się do wymaganych 36 miesięcy nauki zawodowej. Zgodnie z § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w razie przerwania nauki zawodu i podjęcia jej w tym samym lub zbliżonym zawodzie u tego samego albo innego pracodawcy czas odbytej poprzednio nauki zawodu wlicza się młodocianemu do okresu wymaganego do odbycia przygotowania zawodowego, jeżeli przerwa w nauce zawodu nie trwała dłużej niż 12 miesięcy, a w przypadku podjęcia nauki zawodu u innego pracodawcy - dodatkowo po sprawdzeniu stopnia opanowania zawodu.
 
Szkoła może rozważyć również udzielenie uczennicy pomocy w poszukiwaniu nowego miejsca odbywania praktyk, np. kontaktując się z lokalnymi pracodawcami lub instytucjami wspierającymi młodocianych pracowników.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT