Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Świadczenia Kompensacyjne dla nauczycieli. Na ile dni przed odejściem na świadczenie kompensacyjne pracownik powinien powiadomić pracodawcę aby ten mógł przygotować dokumenty. Zgodnie z ustawą o świadczeniu kompensacyjnym art. 18.1 stosuje się przepisy art. 125, pracodawca na pisemny wniosek pracownika ma 30 dni na przygotowanie wniosku. Czy pracownik może złożyć w piątek wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumie stron wskazując datę rozwiązania w niedzielę i jako przyczynę rozwiązania podaje przejście na świadczenie kompensacyjne?
USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, jako jeden z warunków nabycia praca do świadczenia wymienia rozwiązanie stosunku pracy. Przepisy tej ustawy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie regulują kwestii rozwiązania stosunku pracy. Może to zatem nastąpić zarówno w drodze wypowiedzenia przez pracownika, jak i za porozumieniem stron oraz rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 Karty Nauczyciela.
Jeżeli chodzi o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, może ono nastąpić w każdym czasie. Jedynym warunkiem jest zgoda obu stron umowy.
Zgodnie z art. 125 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę i przedkłada go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Nie oznacza to, że pracodawca na przygotowanie wniosku ma 30 dni, a jedynie, że złożyć ten wniosek musi na 30 dni przed planowanym przejściem pracownika na emeryturę.
Termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron musi być tak dobrany, aby pracodawca mógł przygotować wniosek i zdążył złożyć go w ZUS-ie na 30 dni przed planowaną datą przejścia nauczyciela na świadczenie kompensacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica obsługi pracowała w mojej szkole przez parę lat. Miała umowę na czas nieokreślony. Później jej stosunek pracy ustał za porozumieniem stron. Czy kobieta ta po uzyskaniu wieku emerytalnego i uzyskaniu emerytury ma prawo do uzyskania świadczeń w szkolnym funduszu socjalnym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel z dniem 1 września będzie miał 20 lat stażu w podstawowym miejscu pracy. U mnie pracował przez 2 lata na czas określony, na 4/18 etatu. Umowa kończy się z dniem 31 sierpnia 2019 r. Czy jestem zobligowana do wypłaty nagrody jubileuszowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wymiarze większym niż 1 etat. Zwracam się z prośbą o opinię w następującej sprawie: W bieżącym roku szkolnym zatrudniliśmy nauczycielkę w wymiarze 18/18 – nauczyciel matematyki oraz 8/18 – nauczyciel fizyki. Obie umowy zawarto na czas określony do 31.08.2018 r. Do obu umów nauczycielka otrzymuje dodatek motywacyjny. W związku z tym, że nauczycielka – stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany, nie posiadała kwalifikacji do nauczania fizyki (była w trakcie studiów), nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po otrzymaniu zgody Kuratora Oświaty, z zastrzeżeniem, iż w takim przypadku nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela (awans zawodowy) – zatem dla celów płacowych nauczycielka została potraktowana jako nauczyciel stażysta (umowa na fizykę). Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczycielka w dniu dzisiejszym (05.03.2018 r.) dostarczyła dyplom ukończenia studiów podyplomowych (dyplom z dnia 28.02.2018 r.) w zakresie fizyki z astronomią. W świetle tej zmiany nie może być już zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Serdecznie proszę o opinię jak należy w tej sytuacji postąpić. Czy możliwym jest dalsze zatrudnianie nauczycielki w wymiarze większym niż jeden etat. Czy należy sporządzić porozumienie zmieniające względem umowy na nauczyciela fizyki zmieniając stawkę płacy z nauczyciela stażysty na nauczyciela mianowanego, a jeśli tak, to z jaką datą i od kiedy zastosować wyższą stawkę? W tej chwili w placówce uległa także zmiana ilości godzin fizyki - łącznie wzrost o 3 godz. dydaktyczne (nauczanie indywidualne). Gdyby uwzględnić powyższe w porozumieniu zmieniającym, nauczycielka byłaby zatrudniona łącznie na 29/18 etatu (18/18 matematyka, 11/18 fizyka) – czy to dopuszczalne? Bardzo proszę o informację jak tę sprawę prawidłowo rozwiązać w świetle obowiązujących przepisów.
- Dzień dobry!
Przeglądałam propozycje rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach.
Interesuje mnie, czy nauczyciele biologii, chemii i fizyki (studia magisterskie, nauczyciele dyplomowani) mają kwalifikacje do nauczania przyrody w szkole ponadgimnazjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu w przedszkolu pracującemu do 5 godzin dziennie należy się dzień wolny w związku z kontrolnymi badaniami po długotrwałym zwolnieniu lekarskim(powyżej 30 dni) - wypadek w pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe