Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nieopublikowana jeszcze w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw...

PORADA PRAWNA

09 lipca 2019 Awans zawodowy

Staż na nauczyciela kontraktowego - skrócenie do 1 roku. Przepisy przejściowe ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (obecnie skierowany do podpisu Prezydenta RP) skraca stażystom, który rozpoczęli staż 1.09.2018 r., okres stażu z 1 roku i 9 m-cy do 1 roku (art. 9 ust 1). Oznacza to, że ich staż na nauczyciela kontraktowego będzie trwał do 31.08.2019 r. Czy w praktyce możliwym jest, żeby plan rozwoju zawodowego, którego realizacja była rozłożona w czasie został zrealizowany do 31 sierpnia 2019 r. czyli w rok, a nie w rok i 9 m-cy? Jakie działania należy w tej sytuacji podjąć, żeby nauczyciele faktycznie mogli skończyć staż z końcem obecnego roku szkolnego?

Nieopublikowana jeszcze w Dzienniku Ustaw ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/3496_u.htm ) w art. 9 stanowi jedynie ogólnie, że w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego staż rozpoczęty w roku szkolnym 2018/2019 trwa 12 miesięcy. Po zakończeniu stażu dokonywana jest ocena dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu oraz przeprowadzane jest postępowanie kwalifikacyjne, zgodnie z przepisami KN w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą. Żadnych wytycznych co do sposobu postępowania w związku ze skróceniem stażu nie zawiera treść ustawy nowelizującej, ani projektu uzasadnienia ww. ustawy. Ocena, w jakim stopniu nauczyciel zdążył zrealizować dotychczasowy plan rozwoju zawodowego będzie więc dokonywana indywidualnie i uwzględniana w ocenie dorobku zawodowego. Wątpliwe jest, aby zmiana stanu prawnego stanowiła „szczególnie uzasadniony przypadek” uprawniający dyrektora do pisemnego zobowiązania nauczyciela do wprowadzenia zmian w planie rozwoju zawodowego (§ 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, Dz.U. z 2018 r., poz. 1574). Prowadziłoby to do sytuacji, że każdy nauczyciel dostosuje na samym końcu stażu treść planu tylko do zrealizowanych założeń, co mija się z celem przyjęcia założeń przed stażem oraz oceny stopnia ich realizacji po upływie okresu stażu. Natomiast przed takim ewentualnym postępowaniem można skonsultować się z kuratorem oświaty, jako organem, który taką zmianę mógłby uznać za nieważną czynność w postępowaniu awansowym (art. 9h ust. 2 KN). Nauczyciele nie są uprawnieni do wprowadzenia zmian w planie rozwoju zawodowego bez akceptacji dyrektora. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT