Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel zatrudniony na podstawie kodeksu pracy może uzyskiwać kolejne stopnie awansu zawodowego?
Aktualnie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej stosuje się przepisy z zakresu m. in.:1) art. 6, tj. obowiązki nauczyciela oraz przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela; 2) art. 9-9i, czyli wszystkie zapisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli; 3) art. 22 ust. 3 i 4, czyli przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczyciela, który pracuje co najmniej w dwóch szkołach, a w żadnej w wymiarze ½ etatu. Zatem zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach niepublicznych oraz szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych podlegają przepisom Karty Nauczyciela, jedynie w zakresie przez tę ustawę wskazanych. W pozostałym zakresie stosunek pracy obowiązuje w oparciu o Kodeks pracy oraz regulacjach wewnętrznych.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela – ustawa z 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przez 2 lata swojej pracy w zawodzie, w placówce prywatnej nie otworzył stażu. Poza tym nie obronił pracy magisterskiej, a co się z tym wiąże nie posiada dyplomu z tytułem magistra. Czy może pracować w przedszkolu specjalnym niepublicznym? Jeśli tak to czy może rozpocząć staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1.Czy dyrektor (nauczyciel mianowany) może być opiekunem stażu nauczyciela stażysty i być jednocześnie przewodniczącym w komisji postępowania kwalifikacyjnego?
2. Czy członkiem komisji kwalifikacyjnej może być nauczyciel pracujący w danej placówce na umowę zlecenie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Niestety, ale uważam, że odpowiedź eksperta, która została mi udzielona, jest nierzetelna. Po pierwsze nie odpowiada na pytanie "Kiedy tan staż nauczyciel ma zacząć", po drugie nie odnosi się do art. 130 Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W sumie nie dowiedziałam się z tej odpowiedzi czy staż powinien rozpocząć we wrześniu roku 2018 czy 2019.
Kiedy nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w czerwcu 2016 roku może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Poniżej cytuję pytanie i odpowiedź.
Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie tego terminu, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego. Przepisy te stosuje się również do dodatkowego stażu. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy, może roz-począć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w peł-nym wymiarze. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym.
Podstawa prawna:Załącznik do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 kwietnia 2018 r. (poz. 967) USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, w szczególności art. 9d.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego należy przeprowadzić formalną analizę wniosku o postępowanie kwalifikacyjne?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w wyniku postępowania kwalifikacyjnego w dniu 25 czerwca uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego. Czy akt nadania stopnia awansu zawodowego można wydać z dniem 30 czerwca? Czy jest to zgodne z prawem?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe