Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzice bliźniaczek uczęszczających obecnie do klasy I szkoły podstawowej złożyli wniosek o cofnięcie jednej z dziewczynek do oddziału przedszkolnego. Prośbę motywują dobrem dziecka i opinią nauczycielki. Jakie są procedury i akty prawne, które umożliwiają podjęcie takiej decyzji? Dziewczynka urodziła się 03.09.2009r. Nie posiada badań specjalistycznych.
Ustawa umożliwia powrót dziecka do zerówki, jeżeli stwierdzone zostanie, że nie wykazuje ono psychofizycznej dojrzałości do nauki w szkole podstawowej.
Dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, a w przypadku gdy dziecko zostało przyjęte do szkoły podstawowej innej niż publiczna szkoła podstawowa, w obwodzie której mieszka, dyrektor podstawowej, do której zostało przyjęte dziecko, na wniosek rodziców, odracza spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego.
Pisemny wniosek składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Odroczenie dotyczy roku szkolnego, w którym dziecko ma rozpocząć lub już rozpoczęło spełnianie obowiązku szkolnego.
Do wniosku, o którym mowa wyżej dołącza się opinię, z której wynika potrzeba odroczenia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego w danym roku szkolnym, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Podstawa prawna:
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 16 ust. 3-4 i 4b,c.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy rada rodziców Młodzieżowego Domu Kultury (placówka oświatowo-wychowawcza) powinna posiadać numer NIP?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Ojciec dziecka powierzył opiekę notarialnie dziadkom (rodzice żony), która zginęła w wypadku, są to opiekunowie faktyczni od śmierci córki. Dziadkowie wystąpili do sądu o prawne sprawowanie opieki nad wnuczką. Poproszono szkołę o wydanie opinii o uczennicy (PCPR). Zamieściłam tam informacje o obowiązkach prawnego opiekuna. Ustawa o systemie oświaty, która wyraźnie określa obowiązki rodzica wobec własnego dziecka w zakresie edukacji, natomiast w art. 3 pkt 10 ustalono, że w zastępstwie za rodzica może występować także prawny opiekun dziecka. Sprawę dziadków o sprawowanie opieki oddalono, a ja mam wyjaśnić do sądu rodzinnego dlaczego podważam decyzję notarialną. Akt notarialny dostarczono już po złożeniu wniosku o opiekę nad dzieckiem w sądzie, wcześniej ojciec ręcznie upoważnił babcię do działania w jego imieniu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę na forum rady pedagogicznej udzielić nauczycielowi upomnienia ustnego, a w razie potrzeby i pisemnego za: podważanie kompetencji innych nauczycieli, nastawianie rodziców przeciwko szkole lub innym nauczycielom, nie wypełnianie swoich obowiązków (jako nauczyciel biblioteki, świetlicy, zajęć rewalidacji). Rozmowy indywidualne były już przeprowadzane w zeszłym roku szkolnym. Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo ukończenia szkoły zostało wydane w 2003 r. Uczeń dziś zgłosił błąd daty urodzenia. Czy uczniowi wystawić duplikat czy poprawiony oryginał- dyrektor który podpisał świadectwo nie pracuje. Proszę o odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor jest zobowiązany, aby przyjąć do szkoły 17 - letniego ucznia, jeśli ten jest z innego miasta, ale aktualnie mieszka w hostelu, który mieści się przy ulicy należącej do rejonu gimnazjum?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe