Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Realizację obowiązku szkolnego poza szkołą regulują przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Z art. 16 ust. 8 wynika, że na wniosek rodziców dyrektor...

PORADA PRAWNA

19 stycznia 2015 Prawo oświatowe

Rodzic złożył wniosek o zezwolenie na kontynuowanie spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą przez jego dziecko, ale jeszcze w czasie trwania tego roku szkolnego, tzn. dziecko jest uczniem naszej szkoły, rodzic zawnioskował o to dopiero teraz i jego wolą jest, aby do końca tego roku szkolnego dziecko uczyło się poza naszą placówką. Czy możliwe jest wydanie w takiej sytuacji na kilka miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego decyzji zezwalającej na "edukację domową"?

Realizację obowiązku szkolnego poza szkołą regulują przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Z art. 16 ust. 8 wynika, że na wniosek rodziców dyrektor szkoły podstawowej, do której dziecko zostało przyjęte, może zezwolić, w drodze decyzji, na spełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego poza szkołą.Dyrektor szkoły wydaje zezwolenie w drodze decyzji
Zezwolenie w formie decyzji może być wydane, jeżeli (art. 16 ust. 10 ustawy):

  • wniosek o wydanie zezwolenia został złożony do dnia 31 maja;
  • do wniosku dołączono:
    • opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej,
    • oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej obowiązującej na danym etapie kształcenia,
    • zobowiązanie rodziców do przystępowania w każdym roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.

Decyzja dyrektora ma charakter decyzji administracyjnej
Kompetencja dyrektora w sprawie spełniania obowiązku szkolnego ma charakter decyzji administracyjnej. Podlega zatem procedurom Kodeksu postępowania administracyjnego.

Decyzja powinna być wydana niezwłocznie – zgodnie z art. 35 KPA sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę, powinny być załatwiane niezwłocznie, a sprawy wymagające postępowania wyjaśniającego nie później niż w ciągu miesiąca.

Od decyzji dyrektora szkoły można się odwołać do kuratora oświaty
Zgodnie z art. 15 KPA postępowanie jest dwuinstancyjne, co oznacza, że od decyzji można się odwołać do organu wyższego stopnia. Organem wyższego stopnia w tym przypadku wobec decyzji dyrektorów szkół jest kurator oświaty.

W tym przypadku należy niezwłocznie wydać decyzję administracyjną niewyrażająca zgody na spełnienie obowiązku szkolnego poza szkoła z uwagi na błędy formalno-proceduralne: wniosek złożony po terminie, brak dodatkowych dokumentów.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT