Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zajęcia organizowane w ramach WWR oraz zajęcia organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej to dwa odrębne rodzaje zajęć wynikające z dwóch różnych aktów...

PORADA PRAWNA

26 września 2016 Nadzór pedagogiczny

Rodzic dziecka pięcioletniego dostarczył dokumenty o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Takie zajęcia zgodnie z potrzebami zostały zorganizowane. Jednocześnie rodzic poinformował, że dziecko będzie wspomagane w innej placówce. Nadmieniam, że dziecko w ubiegłym roku szkolnym uczęszczało do oddziału przedszkolnego w swoim obwodzie i otrzymało pomoc psychologiczno - pedagogiczną zgodnie z potrzebami. Moje pytania czy nie muszę już organizować pomocy dziecku skoro otrzymuje ja w innej placówce, czy może uczęszczać na zajęcia ze wspomagania z innym dzieckiem ze swojej grupy wiekowej w przedszkolu, do którego uczęszcza na co dzień, a diagnozy potrzeb dzieci są niemal identyczne? Nie generuje też dodatkowych kosztów za wyjątkiem jednej godziny logopedii.

Zajęcia organizowane w ramach WWR oraz zajęcia organizowane w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej to dwa odrębne rodzaje zajęć wynikające z dwóch różnych aktów prawnych: Rozporządzenia MEN z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 29 października 2013 r. Poz. 1257) oraz Rozporządzenia MEN z dnia z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U z 7 maja 2013 Poz. 532)
Stąd:

  • WWR prowadzi się w oparciu o Indywidualny Program Wczesnego Wspomagania -opracowany przez zespół składający się z pedagoga posiadającego kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka, psychologa, logopedy oraz innych specjalistów zaproszonych do współpracy w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny. Zajęcia organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu.
  •  Natomiast pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz w formie min. zajęć specjalistycznych, takich jak korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne i inne zajęcia o charakterze terapeutycznym.

Zatem, jeśli dziecko ma WWR organizowane poza przedszkolem, to przedszkole nie musi już organizować dla niego tych zajęć, ale powinno udzielać dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie odpowiedniej do jego potrzeb. Proszę pamiętać, że opinia o WWR ma moc decyzji administracyjnej, a korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne. Dlatego należy z rodzicami wszystko skonsultować.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT