Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2509), rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na...

PORADA PRAWNA

19 maja 2023 Prawo oświatowe

Rada Rodziców szkoły chciałaby stworzyć i sprzedawać kalendarze z wizerunkiem nauczycieli i uczniów. Jakie dokumenty i zgody Rada Rodziców musi przygotować i zebrać, aby było to zgodne z prawem? Czy musimy przestrzegać jakiejkolwiek procedur i jak powinna być sformułowana zgoda na stworzenie kalendarza?

Na podstawie art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 2509), rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej oraz zgody rodzica niepełnoletniego ucznia. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie; należałoby więc uzgodnić z nauczycielami i rodzicami uczniów, czy przysługuje im oplata za rozpowszechnianie wizerunku. Bez zgody rozpowszechnianie wizerunku jest dopuszczalne w przypadku zdjęć grupowych, gdy niektóre osoby nie są prezentowane na tle innych (art. 81 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy) oraz jednocześnie na tle przedstawionych niżej dalszych regulacji niemożliwa jest identyfikacja tych osób.

Wizerunek należy ponadto traktować jako daną osobową, gdy możliwe jest ustalenie tożsamości nauczycieli i uczniów, np. gdy zdjęcia są aktualne lub będą zamieszczone dodatkowe informacje pozwalające ustalić tożsamość przedstawianych osób, zgodnie z art. 4 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. Nr 119, s. 1). Wówczas należy dodatkowo pobrać zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu zamieszczenia w kalendarzu oaz poinformować o możliwości jej cofnięcia, w tym wycofać kalendarze lub wizerunki poszczególnych osób po cofnięciu zgody (art. 7 RODO), a także wywiązać się z obowiązku informacyjnego (art. 13 RODO).

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT