Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których...

PORADA PRAWNA

Rada pedagogiczna podjęła uchwałę w sprawie zmian w statucie przedszkola. W uchwale są błędy uniemożliwiające dyrektorowi wykonanie uchwały (błędna numeracja w uchwale, brak możliwości wprowadzenia zmian w statucie). Czy dyrektor może wstrzymać wykonanie takiej uchwały? Jeśli nie, to jak należy postąpić?

Zgodnie z art. 70 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) dyrektor szkoły lub placówki wstrzymuje wykonanie uchwał, o których mowa w ust. 1, niezgodnych z przepisami prawa. Przepis ten zawiera katalog zamknięty uchwał rady pedagogicznej, które mogą być zawieszone:
1) zatwierdzanie planów pracy szkoły lub placówki po zaopiniowaniu przez radę szkoły lub placówki;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole lub placówce, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę szkoły lub placówki oraz radę rodziców;
4) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
6) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą lub placówką przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły lub placówki.

Uchwała w sprawie zmiany statutu nie znajduje się w katalogu, o którym mowa w art. 70. Oznacza to, że dyrektor nie może wstrzymać jej wykonania. Uchwałę należy zmienić. Brak postanowień w statucie o jego zmianie nie uniemożliwia podjęcia uchwały zmieniającej. Podstawą prawną zmiany statutu nie jest bowiem zapis w statucie, ale ogólna kompetencja rady szkoły do uchwalania statutu z art. 80 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego. W przypadku gdy rada szkoły nie funkcjonuje, kompetencja do uchwalania statutu i do jego zmiany spoczywa na radzie pedagogicznej.  

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT