Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rodzic ucznia w klasie 4 szkoły podstawowej złożył we wrześniu 2013 zwolnienie lekarskie z WF dla swojego syna, obowiązujące do dnia 31 stycznia 2014. Czy powinien dołączyć podanie do dyrektora, czy uczeń na zakończenie semestru ma w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny wpis "zwolniony"?
Dyrektor szkoły pisemnie zwalnia (decyzja administracyjna) ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii (- jak w pytaniu). Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”. Dyrektor szkoły może takiemu uczniowi zezwolić na pozostanie pod opieką w świetlicy szkolnej, szczególnie w przypadkach, gdy zajęcia odbywają się poza salą gimnastyczną (np. pływalnia). Uczeń może skorzystać także do prawa usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach. Oznacza to, że dyrektor zwalnia ucznia na podstawie dokumentacji w/w dostarczonej przez ucznia lub jego rodzica. Zbędny jest wniosek lub podanie rodzica. Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (ze zm.), § 8.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przedszkole publiczne działające na podstawie statutu, którego organem prowadzącym jest gmina ( samorząd terytorialny), powinna oprócz statutu przedszkola posiadać REGULAMIN ORGANIZACYJNY (takie regulaminy mają w mojej gminie wszystkie instytucje gminne typu: biblioteka, pływalnia, jednostka kultury). W ostatnim czasie zostałam poproszona przez organ prowadzący( gminę) o dostarczenie regulaminu organizacyjnego przedszkola. Tak więc proszę o pomoc i podstawę prawną .
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka wychowania przedszkolnego ma w ramach dodatkowych obowiązków prowadzenie księgi i organizację zastępstw w przedszkolu oraz układanie harmonogramu pracy nauczycieli. Przydział prac dodatkowych w przedszkolu reguluje Uchwała Rady Pedagogicznej z sierpnia. W listopadzie nauczycielka nie otrzymała dodatku motywacyjnego i odmówiła prowadzenia zastępstw stwierdzając że nie będzie tego robiła za darmo. Dodatek motywacyjny nie jest przyznawany za wywiązywanie się z dodatkowych obowiązków. Każdy nauczyciel w placówce takie obowiązki ma. Czy nauczycielka mogła tak postąpić? Czy dyrektor może wyciągnąć konsekwencje i jakie? W jaki sposób powinien tę sytuację rozwiązać?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o przykładową diagnozę potrzeb edukacyjnych i rozwojowych szkoły podstawowej. Dziękuję.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dot. zwolnienie ucznia z przedmiotu znajdującego się w ramowym planie nauczania PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO.
Czy Dyrektor Szkoły może zwolnić ucznia z obowiązku uczęszczania na obowiązkowe zajęcia znajdujące się w ramowym planie nauczania PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO w przypadku, gdy przepisy prawa dopuszczają zwolnienie ucznia z NAUKI JAZDY POJAZDEM SILNIKOWYM?
PRZEPISY RUCHU DROGOWEGO to przedmiot znajdujący się w ramowym planie nauczania i stanowi cześć teoretyczną, którą należy zdać, aby uzyskać prawo jazdy danej kategorii. Przedmiot ten znajduje się w dokumentacji przebiegu nauczania (Arkusz ocen ucznia).
NAUKA JAZDY POJAZDEM SILNIKOWYM to część praktyczna znajdująca się poza ramowym planem nauczania i nie ma jej w dokumentacji przebiegu nauczania (Arkusz ocen ucznia).
W mojej ocenie, nie ma możliwości uzyskania prawa jazdy danej kategorii oraz podejścia do części praktycznej egzaminu, jazdy pojazdem silnikowym, jeśli osoba egzaminowana nie uzyska pozytywnego wyniku z części pisemnej, przepisy ruchu drogowego.
W związku z powyższym uważam, że Dyrektor Szkoły, któremu uczeń przedłożył prawo jazdy danej kategorii może zwolnić z PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO I NAUKI JAZDY POJAZDEM SILNIKOWYM.
W przypadku możliwości zwolnienia ucznia z przepisów ruchu drogowego, proszę podać w jakiej formie należy uregulować procedurę zwolnienia ucznia z tych zajęć.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na ile dni przed spotkaniem rady pedagogicznej na której będzie uchwalony statut szkoły należy udostępnić możliwość zapoznania się nauczycieli z tym dokumentem? Czy to jest określone w prawie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe