Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczyło nauczyciela w szkole stowarzyszeniowej, tam o powierzeniu stanowiska dyrektora decyduje stowarzyszenie. Czy podane w odpowiedzi kryteria kryteria odnoszą się również do szkoły prowadzonej przez inny organ niż np.gmina?
Zgodnie z Art. 91b Karty Nauczyciela do nauczycieli zatrudnionych w:
• publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
• publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
• przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
• publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego
zastosowanie znajdują przepisy dotyczące awansu zawodowego nauczycieli.
Jeżeli chodzi o wymagania stawiane kandydatom na stanowisko dyrektora szkoły niepublicznej, to nie mają tu zastosowania przepisy rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji, o którym wspomniano w pierwszej odpowiedzi. Mówiąc kolokwialnie: to osoba prowadząca określa kwalifikacje dyrektora, którego chce powołać.
Co do awansu na stopień nauczyciela mianowanego, to nie ma przeszkód prawnych w tej materii. Jedyny problem stanowi tu fakt, że dyrektor sam dla siebie musiałby stworzyć warunki do odbycia stażu, wystawić odpowiednie zaświadczenia, przygotować ocenę dorobku zawodowego i brać udział w egzaminie itp. Jest to oczywiście sprzeczne z prawem.
Niestety w tej sytuacji nie ma raczej możliwości odbycia stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Co innego, gdyby piastowała Pani stanowisko wicedyrektora.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Awans zawodowy nauczyciela na stopień nauczyciela np. kontraktowego reguluje karta nauczyciela, jaka powinna być podstawa prawna dla nauczycieli zatrudnionych z kodeksu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela przedszkola w pełnym wymiarze czasu pracy - 25 godz. tygodniowo (ma do tego kwalifikacje). Dodatkowo ma kwalifikacje do logopedii, czy przyznając temu nauczycielowi godziny z logopedii (5 godz. ) należy mu zapłacić jak za godziny ponadwymiarowe ( z etatu 25 godz.) czy należy go zatrudnić dodatkowo na etat logopedy i zapłacić mu 5/20 jak wynikałoby z etatu (logopeda ma wymiar 20 godz./tyg.), a może jest jakieś inne rozwiązanie - proszę o podstawę prawną?
- Nauczyciel,który obecnie jest dyrektorem (kadencja kończy się 31.08.2016r.),może po skończonej kadencji skorzystać z urlopu dla podratowania zdrowia (ur.30 kwietnia 1960r.),a po wykorzystaniu urlopu przejść na świadczenie kompensacyjne.W zawodzie pracuje od 01.09.1982r.(tj.32lat w 2016 34. )Jak jest naliczane świadczenie kompensacyjne? Ile procent pensji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018 r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? czy po feriach, tj. od 12.02.2018, ponieważ urlop uzupełniający nie może się pokrywać z urlopem bieżącym? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego. Proszę o potraktowanie pytania jako pilnego.
- W poprzednim roku w wyniku zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną - dla jednej z nauczycielek nie było etatu, jednak ze względu na ciążę wypowiedzenie umowy z art. 20 KN było niemożliwe. W związku z tym moje pytania: Czy po roku czasu w związku z arkuszem na nowy rok szkolny 2014/2015 art. 20 KN ma dalej swoją moc prawną co do wypowiedzenia umowy? Czy można wręczyć lub dostarczyć w inny sposób wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielce w maju, która w tym czasie przebywa na urlopie rodzicielskim (urlop do listopada)? Czy można zwolnić w tym roku innego nauczyciela (zamiast Pani przebywającej na urlopie rodzicielskim) i zastosować art. 20 KN - po roku czasu od zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe