Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 43 ust. 1 USTAWY z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu...

PORADA PRAWNA

07 października 2014 Kadry

Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zatrudnionego na zastępstwo. Czy należy mu udzielić urlopu proporcjonalnie? Pracownik posiada umowę na zastępstwo od września, przy z góry wiadomym terminie obowiązywania (osoba zastępowana jest na rocznym urlopie macierzyńskim).

Na podstawie art. 43 ust. 1 USTAWY z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. 

Zasadą jest, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy,
w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu
roku. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 kodeksu pracy).

W 2014 roku pracownikowi przysługuje zatem urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia (1/12 za każdy miesiąc). W 2015 roku, jeżeli okres umowy nie obejmuje całego roku, urlop również będzie proporcjonalny.

Zgodnie z art. 1551  § 1 KP, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze. Tak się może stać, gdy pracownik zatrudniony jest przez cały rok (tak wynika z umowy), wykorzysta pełny wymiar urlopu, po czym z jakiegoś powodu zostanie z nim rozwiązany stosunek pracy (wypowiedzenie, przejście na emeryturę, czy jakikolwiek inny sposób rozwiązania umowy). Jeżeli jednak z góry wiadomo, że pracownik będzie pracował niecały rok kalendarzowy, bo umowa jest zawarta na czas określony, przysługuje mu urlop proporcjonalny.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT