Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy nauczyciela, który należy do związków zawodowych i jest szefem jednego z nich w szkole. Czy należy mu się zwolnienie z zajęć lekcyjnych na czas wyjazdu na spotkanie szkoleniowe dla członków związku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1881) pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Aby pracownik mógł skorzystać z wolnego na szkolenie na ww. podstawie, organizacja szkolenia powinna być doraźna, niecierpiąca zwłoki, a jednocześnie jego prowadzenie w tym dniu jest niezbędne dla zachowania praw związku - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 czerwca 2001 r., I PKN 460/00, OSNP-wkł. 2002/9/8. Jeśli pracodawca nie ma informacji o takim doraźnym charakterze szkolenia, wykazania istnienia tej okoliczności nie może przerzucać na pracownika i w razie wątpliwości powinien udzielić zwolnienia, aby nie narażać się na zarzut utrudniania działalności związkowej, co jest karalne (art. 35 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie kwalifikacji tzn. W 2007 roku Pani X ukończyła Politechnikę Śląska - więc posiada tytuł magistra inżyniera. Natomiast w tym roku skończyła studia pedagogiczne licencjackie niestacjonarne - wychowanie wczesnoszkolne i przedszkolne. Oczywiście uprawnienia do nauczania w przedszkolu zdobyła po obronie pracy licencjackiej, jednak chciałabym wiedzieć czy można ją zakwalifikować do osób posiadających uprawnienia z tytułem magistra czy bez? Chodzi mi dokładnie czy tytuł magistra - licząc do awansu zawodowego - można liczyć ten z Politechniki - czy musi być uzyskany dokładnie tytuł magistra pedagogiki?? (biorąc pod uwagę tabelę nie jest to określone).
- Mam nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na umowę na czas nieokreślony na 8 godzin (pozostałość po poprzedniej Dyrekcji). Chciałbym zatrudnić tę osobę na czas nieokreślony, na pełny etat. Czy jest taka możliwość? Jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić? Zależy mi na tej osobie, bo to bardzo dobry nauczyciel, a porozumienia zmieniającego na kolejny rok Pani nie chce już podpisywać.
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony w szkole podstawowej na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę na czas nieokreślony: 9/18 etatu nauczyciela matematyki, 15/30 nauczyciel bibliotekarz.od 1 .09.2017 może stracić prace jako nauczyciel matematyki (dyrektor szkoły kończy kadencję). Czy istnieją przesłanki do zatrudnienia go przez mianowanie od 1 września 2016?
- Z dniem 1 września b.r. chcę podpisać umowę o pracę z nauczycielką, której zatrudnienie będzie w Zespole Placówek Oświatowych. Osoba ta otrzymała następujące godziny w przydziale: 12,5/25 jako nauczyciel wspomagający w przedszkolu i 10/18 godzin rewalidacyjno - wychowawczych w oddziale gimnazjalnym (etat uśredniony). Pytanie brzmi: czy wypisując rodzaj umówionej pracy na umowie nie będzie błędem jak napiszę tylko nauczyciel? a nie nauczyciel 10/18 oraz nauczyciel wspomagający 12,5/25?, czy powinnam na umowie wyszczególnić z czego wynika etat uśredniony, i że godziny są w oddziale gimnazjalnym i przedszkolu? Nadmieniam, iż informację tę mam w arkuszu organizacyjnym szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przenieść nauczyciela wychowania fizycznego (kontraktowy) zatrudnionego na czas nieokreślony w wymiarze 18/18 etatu z obecnego gimnazjum do innej szkoły podstawowej w tej samej miejscowości za jego zgodą, mając do zaproponowania w nowej szkole wymiar etatu 14/18? - Czy w związku ze zmniejszonym etatem powinnam już w maju wraz z przeniesieniem podpisać z Panią wypowiedzenie zmieniające w którym określę nowy wymiar czasu pracy? - Czy jednak nauczyciel powinien rozwiązać stosunek pracy w obecnym gimnazjum, by móc podpisać nową umowę w szkole podstawowej ale już ze zmniejszonym etatem tj. 14/18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe