Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odpowiedź na 1 pytanie: Prawo nie przewiduje odrębnych kryteriów promowania dla uczniów objętych indywidualnym nauczaniem. Zgodnie z obowiązującym w tym względzie...

PORADA PRAWNA

23 kwietnia 2015 Prawo oświatowe

Pytanie 1: Czy uczniowi dla którego prowadzone jest nauczanie indywidualne na podstawie orzeczenia podani psychologiczno-pedagogicznej w domu można przeprowadzić egzamin klasyfikacyjny w jego domu, czy powinien być przeprowadzony w szkole? Opis sytuacji ucznia: Uczeń przez I semestr z powodu długotrwałej choroby nie uczęszczał do szkoły i był nieklasyfikowany ze wszystkich przedmiotów. W II semestrze prowadzone jest dla tego ucznia od miesiąca marca nauczanie indywidualne w domu. Pytanie 2: Według przepisów egzamin klasyfikacyjny ucznia powinien składać się z części pisemnej i ustnej. w przypadku naszego ucznia ze względu na "Mutyzm" przeprowadzenie części ustnej jest niemożliwe. Czy można poprzestać tylko na części pisemnej egzaminu w przypadku tego ucznia?

Odpowiedź na 1 pytanie:
Prawo nie przewiduje odrębnych kryteriów promowania dla uczniów objętych indywidualnym nauczaniem. Zgodnie z obowiązującym w tym względzie rozporządzeniem MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (z póź. zmianami) - uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych w trzech przypadkach:
1. jeśli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu usprawiedliwionej nieobecności ucznia na zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania;
2. jeśli realizuje – na podstawie odrębnych przepisów – indywidualny tok nauki;
3. jeśli spełnia obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.
Sytuacja opisana w pytaniu dotyczy pierwszego przypadku. Ponieważ uczeń ma orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego, a dyrektor szkoły zobligowany jest do organizacji wszystkich czynności związanych z indywidualnym nauczaniem zgodnie z zapisami zawartymi w tym orzeczeniu i dotyczącymi tej formy nauczania – nie widzę formalnych przeszkód aby egzamin klasyfikacyjny przeprowadzony był w domu. Zwracam jednocześnie uwagę, że:

  • należy uzgodnić z uczniem i jego rodzicami/prawnymi opiekunami termin egzaminu
  • trzeba także uzgodnić liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia
  • rodzice mogą być obecni w czasie egzaminu klasyfikacyjnego w charakterze obserwatorów.

 

Odpowiedź na 2 pytanie:
Oczywiście, że tak. Koniecznie trzeba jednak – posiłkując się zapisami z orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego - uzasadnić w protokole z egzaminu klasyfikacyjnego, na jakiej podstawie odbywa się egzamin tylko w formie pisemnej.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT