Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Psycholog szkolny X zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, w bieżącym roku szkolnym w wyniku ograniczenia pracuje w wymiarze 0,5 etatu tj. 10 godz. tygodniowo i w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności korzysta z obniżonego pensum. W związku z przewidywaną długotrwałą nieobecnością drugiego psychologa Y (zatrudnionego również w wymiarze 0,5 etatu, tj. 10 godz. tygodniowo) pojawia się konieczność zapewnienia zastępstwa. Czy można przydzielić godziny nieobecnego psychologa Y w ramach doraźnego zastępstwa 10 godz. tygodniowo do końca zajęć dydaktycznych psychologowi X? Godziny doraźnych zastępstw zostały zdefiniowane odrębnie w stosunku do godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela) i nie wpływają na wymiar pensum nauczyciela. Czy dopuszczalną formą jest np. aneks do ograniczenia etatu na okres do końca zajęć dydaktycznych, czy należy wykazywać godziny zastępstwa do wypłaty wynagrodzenia w każdym okresie rozliczeniowym razem z wykazem pozostałych zastępstw doraźnych?
Doraźne zastępstwa nie mogą być wykorzystane w sytuacji opisanej powyżej. Mają to być bowiem doraźne sytuacje, a nie stałe zastępstwo.
W takim wypadku można aneksować umowę, czasowo zwiększając nauczycielowi pensum.
Uzupełnienie pensum odbywać by się miało w tym przypadku na podstawie art. 22 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), zgodnie z którym organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z przekształceniem od 1.09.2017 naszego Zespołu Szkół w ośmioletnią szkołę podstawową i konieczności poinformowania do 15 maja 2017r. naszych pracowników o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 staną się pracownikami wspomnianej ośmioletniej szkoły podstawowej mamy zapytanie o poprawność treści pisma informującego tj.: Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 249 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60) – z dniem 1 września 2017 r. staje się Pani/Pan pracownikiem zatrudnionym w ośmioletniej Publicznej Szkole Podstawowej nr 55 w Stalowej Woli.
- Czy na etapie przygotowywania projektu organizacyjnego w szkole podstawowej organ prowadzący może wyrazić zgodę na zatrudnienie drugiego wicedyrektora szkoły (przy liczbie 18 oddziałów), który w ramach zajęć po zniżce mógłby otrzymać np. 4 godz.na realizację zadań administratora bezpieczeństwa informacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż na stopień nauczyciela mianowanego w okresie od 01.09.2013r . do 31.05.2016 r. Dnia 30.08.2016. r otrzymał akt nadania awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego. Od 1.09.2017 do 31.08.2018 był zatrudniony na całym etacie. W roku szkolnym 2017/18 tj. od 01.09.2017 do 30.06.2018 przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Kiedy może zacząć staż na kolejny stopień awansu? Cz na starych czy nowych zasadach? Jak będzie traktowany okres przebywania urlopie dla poratowania zdrowia? Do kiedy musi złożyć wniosek?
- Czy mam obowiązek zatrudnienia w przedszkolu nauczycielkę(umowa na czas nieokreślony), której urlop wychowawczy kończy się 31.08.2018? Czytałam i słyszałam różne opinie na ten temat, jak postępują dyrektorzy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel (psycholog, pedagog) może być zatrudniony w poradni psychologiczno-pedagogicznej na 1,5 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe