Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy mam obowiązek zatrudnienia w przedszkolu nauczycielkę(umowa na czas nieokreślony), której urlop wychowawczy kończy się 31.08.2018? Czytałam i słyszałam różne opinie na ten temat, jak postępują dyrektorzy?
Na podstawie art. 1864 kodeksu pracy, pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Zgodnie z art. 1868 § 1 KP, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Również w przypadku zwolnień grupowych lub indywidualnych, ale z przyczyn niedotyczących pracowników (np. zmiany organizacyjne w szkole czy przedszkolu - brak godzin), możliwe jest wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy (...) - art. 10 ust. 2. Dotyczy to jednak tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Na podstawie art. 11 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał orzeczenie lekarskie dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia do 16 sierpnia 2024 r. Czy należy mu się urlop uzupełniający za okres wakacji i czy musi wybrać go w całości, czy w następnym roku szkolnym może wykorzystywać go w częściach, np. po tygodniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli nauczyciel zostaje powołany w sądzie na świadka - czy bierze urlop bezpłatny na dzień rozprawy? Czy nie traci uposażenia?
- Proszę o wyjaśnienie możliwości łączenia pensum dydaktycznego nauczyciela mianowanego w przypadku posiadania uprawnień do nauczania biologii i bibliotekoznawstwa. Czy można dokonać łączenia 1/2 biologii i 1/2 biblioteki czyli 9/18 i 15/30?
- Nauczyciel placówki feryjnej – szkoły z dniem 30 czerwca br. przechodzi na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Czy po powrocie przysługuje mu zaległy urlop wakacyjny do wykorzystania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe