Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2023/2024
- Wzory dokumentów kontrolnych 2023/2024
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przedłużenie stażu na awans zawodowy a urlop macierzyński i rodzicielski. Nauczycielka rozpoczęła staż na stopień nauczyciela mianowanego 01.09.2014 r. (do 31.05.2017 r.). W okresie trwania stażu zaszła w ciążę. Ciągłość zwolnień lekarskich nie trwała dłużej niż jeden miesiąc, innymi słowy nie przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 1 miesiąc. W terminie 19.09.2016-05.02.2017 przebywała na urlopie macierzyńskim (140 dni-20 tyg.). Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, w terminie 06.02.2017-17.09-2017, przebywała na urlopie rodzicielskim (224 dni-32 tyg.). Od 18.09.2017 do 13.11.2017 wykorzystała urlop uzupełniający (rozumiem, że traktuje się go tak samo, jak urlop wypoczynkowy i jego długość nie przedłuża długości odbywania stażu). Wobec powyższego serdecznie proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie czy staż należy przedłużyć do 30.05.2018 r.?
Należy zsumować dni absencji trwającej dłużej niż 1 m-c, następnie doliczyć je do terminu pierwotnie kończącego staż, czyli licząc od 1.06.2017 r. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze. Natomiast w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka 1 września 2020 r. rozpoczęła awans na stopień nauczyciela mianowanego. Prawidłowo miała go zakończyć 31 maja 2023 r., lecz od 14 lutego 2023 r. do 3 lipca 2023 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Od listopada 2022 r. miała zwolnienia lekarskie, ale były one przerywane. Od 4 lipca 2023 r. wykorzysta urlop wypoczynkowy. O ile przedłuża jej się awans na stopień nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty przygotować dla nauczycieli w związku ze zmianami od 1 września 2022?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Do kogo nauczyciel stażysta może się odwołać w razie niepowodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy do organu prowadzącego naszą niepubliczną placówkę?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien wyglądać prawidłowy plan rozwoju wicedyrektora przedszkola, który chce rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Przy zmniejszonej ilości godzin pracy z dziećmi (do 10) oczywistym jest, że bardziej jest zaangażowany w koordynowanie pracy nauczycieli, przygotowywanie dokumentów itp., niż w pracę z dziećmi i w związku z tym nie może wykazać tylu propozycji działań z nimi. Czy taki stan rzeczy powinien mieć odzwierciedlenie w planie rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel - psycholog zaczynając pracę w placówce oświatowej z dniem 05 września 2017 roku (Karta Nauczyciela) powinien rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego w roku szkolnym 2017/18.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe