Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor przedszkola niepublicznego ma obowiązek wypłacić jednorazowo 1000 zł na start? Czy jest to dobrowolne?
Do nauczycieli niepublicznych przedszkoli nie ma zastosowania art. 53a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 o jednorazowym świadczeniu na start, ponieważ nie jest wymieniony w katalogu przepisów KN obowiązujących nauczycieli niepublicznych przedszkoli (art. 91b ust. 2 KN). Takie świadczenie nie przysługuje, chyba że przyzna je wewnętrzna regulacja przedszkola (statut, regulamin wynagradzania), umowa o pracę albo dobrowolnie przyzna je pracodawca – art. 9 § 1 i 2, art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Jeśli pracodawcą nauczyciela jest organ prowadzący, dyrektor musiałby uzyskać zgodę tego organu (gdy organ prowadzący nie pełni jednocześnie funkcji dyrektora) na wypłatę świadczenia ze środków zapewnianych przez ten organ na działalność niepublicznego przedszkola (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o udzielenie mi informacji dotyczącej awansu zgodnie ze „starymi” zasadami. Nauczycielka rozpoczęła staż na nauczyciela mianowanego 1 września 2020 r. Od 1 listopada 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a 3 grudnia 2022 r. urodziła dziecko. Do pracy zamierza wrócić 1 września 2024 r. Jak to się przełoży na jej awans zawodowy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka złożyła do dyrektora wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego 25 lutego 2011 r., ponieważ przez Sąd została przywrócona do pracy. Czy można otworzyć jej staż? Jeżeli tak, to od kiedy liczyć okres odbywania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Rozmowa kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego (szkoła feryjna)
1. Czy stażysta otrzymuje informację o liczbie przyznanych punktów, czy tylko informację o akceptacji komisji?
2. Do jakich dokumentów z rozmowy kwalifikacyjnej ma wgląd nauczyciel? Czy może mieć wgląd do protokołu z postępowania kwalifikacyjnego jeśli zawarte są w nim punkty przyznane przez poszczególnych członków komisji?
3. Jakie dokumenty mogą zostać wydane nauczycielowi w formie kopii? Czy protokół ma również zostać wydany?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stopień nauczyciela kontraktowego zdobył 21 lipca 2015r. Następnie zatrudniony był od 1 września 2015 do 30 czerwca 2016 r. (Zmiana miejsca zatrudnienia za porozumieniem stron). Od 1 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. jest zatrudniony na umowę na czas określony. Czy w związku z taką sytuacją nauczyciel z dniem 1 2017r. może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego.(oczywiście pod warunkiem dalszego zatrudnienia)?
- Serdecznie proszę o poradę w zakresie przedłużenia czasu na stopień nauczyciela mianowanego. Nauczycielka rozpoczęła staż dnia 1.09.2014 i powinna zakończyc go dnia 31.05.2017 - jednakże w trakcie trwania stażu nauczycielka zaszła w ciąże i od dnia 12.05.2017 przebywa na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim (przewidywany powrót do pracy 6 maja br.) Dodam ponadto, iż przed urodzeniem nauczycielka przebywała na L4 "ciążowym" od dnia 2.04.2017 do dnia porodu (czyli ciągła nieobecność ponad miesiąc).
Serdecznie proszę jeśli to możliwe o wskazanie, o ile należy nauczycielowi przedłużyć staż, z wyliczeniem daty jego trwania po wskazanym powrocie do pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe