Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę Terapeutyczny Punkt Przedszkolny (niepubliczny) i mam kilka pytań.
1. Mam wątpliwości, jeśli chodzi o wpisywanie tygodniowego wymiaru zajęć dla nauczycieli w SIO. Jeżeli np. nauczyciel logopeda zatrudniony jest na umowę o pracę wg. KP na 30h, w ramach tygodniowego wymiaru zajęć prowadzi 10,5h rewalidacji, 8h WWR, 10h w ramach PPP, a pozostały czas poświęca na współpracę z rodzicami, innymi specjalistami, wypełnianie dokumentów itp. Co wówczas wpisujemy w „tygodniowym wymiarze czasu pracy”? Czy chodzi tutaj tylko o realny czas pracy z dzieckiem, czyli w tym przypadku: 28,5h? Natomiast 1,5h nie wpisujemy? Czy również to uwzględniamy, wpisując jako „obowiązki nauczyciela logopedy”? Jaki w takiej sytuacji wpisujemy „tygodniowy wymiar pracy” oraz „pensum”?
2. Podobne zapytanie dotyczy nauczyciela wychowania przedszkolnego, który zatrudniony jest na cały etat (40h) z czego 37,5h spędza na opiece i zajęciach z dziećmi, 1h zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, natomiast 1,5h to czas w którym nie sprawuje opieki nad dziećmi – spędza go na wykonywaniu innych obowiązków, np. sprzątanie sali, rozmowa z rodzicem itp. Jaki wówczas wpisać tygodniowy wymiar zajęć oraz „pensum”?
3. Czy jeżeli nauczyciel w mojej placówce zajmuje stanowisko nauczyciela w grupie przedszkolnej i takie ma też kwalifikacje, ale oprócz tego ma również kwalifikacje do bycia np. terapeutą zajęciowym, to czy muszę wykazywać w SIO jego pozostałe kwalifikacje, nawet jeżeli nie realizuje tych kwalifikacji w mojej placówce?
Ad. 1.
W przypadku zatrudniania nauczycieli w niepublicznym terapeutycznym punkcie przedszkolnym w oparciu o przepisy Kodeksu pracy, w Systemie Informacji Oświatowej w polu Tygodniowy wymiar zajęć wpisuje się godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych przez nauczyciela bezpośrednio z uczniami. Oznacza to, że dla nauczyciela wskazanego w pytaniu w polu Tygodniowy wymiar zajęć i w polu Pensum należy wpisać 28,5 godziny.
Ad. 2.
W przypadku zatrudniania nauczycieli w niepublicznym terapeutycznym punkcie przedszkolnym w oparciu o przepisy Kodeksu pracy w Systemie Informacji Oświatowej w polu Tygodniowy wymiar zajęć wpisuje się godziny zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, realizowanych przez nauczyciela bezpośrednio z uczniami. Oznacza to, że dla nauczyciela wskazanego w pytaniu w polu Tygodniowy wymiar zajęć i w polu Pensum należy wpisać 37,5 godziny.
Ad. 3.
Jeżeli chodzi o wypełnienia pół dotyczących kwalifikacji w Systemie Informacji Oświatowej to należy wykazać wszystkie przedmioty, do których nauczania nauczyciel posiada kwalifikacje, niezależnie od tego, czy w danym roku nauczyciel nie prowadzi wszystkich rodzajów zajęć, do których ma kwalifikacje.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dzień 13 października 2017r. oraz 2 maja 2018r. są dniami wolnymi od pracy w szkole. Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy uzupełniania dziennika lekcyjnego. Nie mogę znaleźć w przepisach prawa informacji jak traktować obecność uczniów, którzy biorą udział w konkursach poza szkołą. Czy wstawiać im nieobecność, czy traktować jako obecnych? A może zaznaczać w jakiś szczególny sposób? I jak wyliczać wówczas frekwencję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka (z partnerem, który nie jest ojcem) wychowuje syna. Chłopiec posiada Orzeczenie PPP do kształcenia specjalnego (autyzm). Aktualnie mocno nasiliły się problemy emocjonalne chłopca i sytuacja wymaga poważnej rozmowy. Matka życzy sobie, aby w rozmowie uczestniczył jej partner. Czy mamy prawo rozmawiać o bardzo wrażliwych tematach w obecności osoby, która nie jest prawnym opiekunem dziecka? Czy możemy spotkać się z zarzutem naruszenia danych sensytywnych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w następującej kwestii. Związki zawodowe działające w placówce zarzucają mi przekroczenie kompetencji. Zgodnie z procedurą kontroli zarządczej wprowadziłam w życie Kodeks etyki nauczyciela. Kodeks ten powstał dokładnie według Państwa sugestii.Przedstawiciel prawny ZNP stwierdził, że nie ma konieczności wprowadzania takiego kodeksu, gdyż zawiera on przepisy określone w innych aktach prawych takich jak np. Kodeks pracy czy Karta Nauczyciela.Z powyższego wynikła sytuacja, w której ZNP żąda usunięcia tego wewnętrznego aktu szkolnego, mimo iż większość pracowników go przyjęło. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgłosił się do mnie rodzic tegorocznej absolwentki naszej szkoły z wnioskiem o następującej treści: "Zwracam się z uprzejmą prośbą o wydanie zaświadczenia dla mojej córki (...), że nie pobierała do tej pory żadnych stypendiów w szkole podstawowej i opinii również o mojej córce (...) byłej uczennicy szkoły podstawowej w celu otrzymania stypendium. Obecnie uczęszcza do liceum (...)./podpis rodzica" Czy moim obowiązkiem jest wydać takie dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe