Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o udzielenie informacji dotyczącego awansu zawodowego 3 nauczycieli:
1) Nauczyciel kontraktowy (czas trwania stażu od 1 września 2017 r. – 31 maja 2018 r.). Akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego 12 czerwca 2018 r. – praca w innej szkole. 1 września 2022 r. złożył wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego. Jak długo powinien trwać staż (i na jakich zasadach powinien się odbywać – starych czy nowych)?
2) Nauczyciel mianowany (akt nadania 24 sierpnia 2020 r. na stopień nauczyciela mianowanego). 1 września 2022 r. został złożony wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. Jak długo powinien trwać staż? Czy powinien on przedstawić plan realizacji rozwoju zawodowego?
3) Nauczyciel 5 lipca 2022 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego. Od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. jest zatrudniona na zastępstwo, od 1 września 2023 r. zostanie ponownie zatrudniona na zastępstwo. Jednak od 30 czerwca 2023 r. do 1 września 2023 r. pozostanie bez zatrudnienia. Czy okres w którym nauczyciel nie będzie zatrudniony ma wpływ na jego awans zawodowy?
Ad. 1)
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Z informacji wskazanych w pytaniu wynika, że nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. (uzyskał go 12 czerwca 2018 r.), co oznacza, że przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy znajdzie do niego zastosowanie. Nauczyciel będzie mógł kontynuować awans zawodowy według „starych” zasad.
Do nauczyciela znajdzie również zastosowanie przepis przejściowy z art. 10 ust. 2 ustawy nowelizującej, którego celem jest skrócenie wymiaru stażu. Przypomnijmy, że stosownie do art. 9c ust. 1 pkt 2 KN według stanu prawnego na dzień 31 sierpnia 2022 r. staż trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy. Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw w przypadku nauczycieli, o których mowa w ust. 1, którzy przed dniem 1 września 2021 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela mianowanego, wymiar stażu na stopień nauczyciela mianowanego, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2 KN, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., skraca się o rok.
Reasumując, wymiar stażu na nauczyciela mianowanego dla tego nauczyciela będzie wynosił 1 rok i 9 miesięcy.
Ad. 2)
Dnia 1 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730), która zmieniała system awansu zawodowego nauczycieli. Podstawową zmianą było m.in. zlikwidowanie obowiązku realizacji stażu na poszczególne stopnie awansu zawodowego nauczycieli. Od 1 września 2022 r. z zasady więc nauczyciele nie realizują stażu na stopień nauczyciela mianowanego czy dyplomowanego. Tylko na podstawie przepisów przejściowych ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw niektórzy nauczyciele będą realizowali staż. Do realizacji stażu według przepisów dotychczasowych jest konieczna podstawa prawna.
Zgodnie z art. 11 tej ustawy nauczyciele, którzy przed dniem 1 września 2022 r. rozpoczęli staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela dyplomowanego, stopień nauczyciela dyplomowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Z przepisu tego wynika, że po dniu 1 września 2022 r. nie ma możliwości rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego według starych zasad.
Reasumując, wniosek nauczyciela, o którym mowa w pytaniu jest bezprzedmiotowy. Nauczyciel realizuje awans zawodowy według nowych zasad. Musi przepracować w szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego co najmniej 5 lat i 9 miesięcy. Okres ten jednak ulega skróceniu na podstawie przepisów przejściowych.
Na podstawie art. 12 nauczycielom, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali lub uzyskają według przepisów dotychczasowych i do dnia 1 września 2022 r. nie rozpoczęli stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego, okres pracy w szkole, o którym mowa w art. 9ca ust. 6 albo 7 skraca się o:
- 2 lata - jeżeli:
a) odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2 lub ust. 2 lub art. 9d ust. 9 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., albo
b) uzyskali przed dniem 1 września 2022 r. stopień nauczyciela mianowanego z mocy prawa na podstawie art. 9a ust. 4 lub 5 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., albo
c) uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, będąc nauczycielem, o którym mowa w art. 9e ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., po upływie 5 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego;
- rok - jeżeli odbyli staż na stopień nauczyciela mianowanego w wymiarze skróconym na podstawie art. 10 ust. 2 lub 3 albo uzyskali stopień nauczyciela mianowanego, będąc nauczycielem, o którym mowa w art. 9e ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 września 2022 r., po upływie 4 lat od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego.
Ad 3)
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) nauczyciele, którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych. Z informacji wskazanych w pytaniu wynika, że nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego do 31 sierpnia 2022 r. (uzyskał go 5 lipca 2022 r.) co oznacza, że przepis ten znajdzie do niego zastosowanie. Nauczyciel będzie mógł kontynuować awans zawodowy według „starych” zasad. W rezultacie należy do niego stosować przepisy Karty Nauczyciela według stanu prawnego na dzień 31 sierpnia 2022 r.
Zgodnie z art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela według stanu prawnego na dzień 31 sierpnia 2022 r. nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Jeżeli nauczyciel pozostawałby w zatrudnieniu bez przerwy, to nauczyciel mógłby rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego z rokiem szkolnym 2024/2025.
Przerwa w zatrudnieniu spowoduje, że na dzień 1 września 2024 r. okres 2 lat nie upłynie. Nauczyciel będzie musiał przepracować kolejny rok by móc złożyć wniosek o staż. Staż zawsze rozpoczyna się z dniem 1 września. Wniosek o staż nauczyciel będzie mógł złożyć w roku szkolnym 2025/2026 r. Będzie to ostatni rok, w którym nauczyciele będą mogli złożyć wniosek o rozpoczęcie awansu według „starych” zasad.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła 1.09.2017 r. staż na nauczyciela mianowanego, który powinna skończyć 31.05.2020 r. Od 30.03.2020 jest na zwolnieniu (ciąża), termin porodu ma na połowę października. O ile trzeba będzie przedłużyć staż przy założeniu, że wykorzysta urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze oraz 56 dni urlopu uzupełniającego za 2021 rok oraz 42 dni za rok 2020? Czy w ogóle będzie można przedłużyć staż czy będzie musiała rozpoczynać od nowa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie dotyczy nauczycieli, którzy w tym roku będą zdawać egzamin na kolejny stopień awansu. Nauczyciele, którzy rozpoczęli staż przed 01.09.2018r. kontynuują go na starych zasadach. Jak jest z egzaminem oraz dokumentami? czy egzamin należy przeprowadzić wg. starych zasad na nauczyciela kontraktowego? Czy nauczyciele zdający egzamin na nauczyciela dyplomowanego przygotowują teczkę na starych czy nowych zasadach?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej dyrektor szkoły ma obowiązek (czyli nie może odmówić) stażu na nauczyciela mianowanego? Co się dzieje w przypadku braku osoby wyrażającej zgodę na bycie opiekunem stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel ubiegający sie o nadanie stopnia nauczyciela kontraktowego musi przedłożyć kopie dokumentów potwierdzonych przez notariusza?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o przesłanie planu rozwoju zawodowego na awans nauczyciela dyplomowanego - nauczyciel religii w gimnazjum (ksiądz).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe