Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o szczegółowe wyjaśnienie zasad wyliczania urlopów wypoczynkowych dla nauczycieli zatrudnionych z Kodeksu Pracy, na umowę o pracę (czas określony lub nieokreślony) w szkole niepublicznej (liceum). Podam dla przykładu 2 przypadki: 1. Um. o pracę w wymiarze 1/3 etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas określony (1.09.2019-31.08.2020), pensum 8/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków, który jest integralną częścią zawartej umowy o pracę), praca w 3dni x tydzień (pon. 2lekcje., środa 2 lekcje, czwartek 4 lekcje) 2. Um. o prace w wymiarze ½ etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas nieokreślony (od 1.08.2018r.), pensum 11/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków) praca w 2 dni x tydzień (pon. 5lekcji., czwartek 6 lekcji) Dyrektor niepublicznego liceum
Pracownik realizujący 8/22 etatu jest zatrudniony na 0,36 etatu, a nie na 0,33 (1/3) etatu. W związku z tym wyliczenia wymiaru urlopu należy dokonać dla wymiaru zatrudnienia 8/22 oraz pracy wynoszącej tygodniowo łącznie 14,5 godziny (8/22 * 40 godzin), zgodnie z art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Zakładając, że staż uprawniający do urlopu wynosi co najmniej 10 lat, przeliczenia należy dokonać według 26 dni roboczych (art. 154 § 1 pkt 2 KP). Zatrudnienie przez 12 miesięcy na 8/22 etatu uprawnia do urlopu: 8/22 * 26 = 9,5 dni zaokrąglone do 10 dni * 8 godzin = 80 godzin, zgodnie z art. 154 § 2, art. 1542 § 2 KP. W związku z pracą po 14,5 godzin tygodniowo, 1 tydzień urlopu obejmuje 14,5 godziny. Harmonogram czasu pracy obejmuje nie tylko czas pracy w ramach pensum, ale również wykonywanie innych zadań służbowych. Urlopu udziela się w dniach i godzinach pracy zgodnie z obowiązującym danego pracownika rozkładem czasu pracy, obejmującym nie tylko prowadzenie zajęć z uczniami, natomiast nie został on podany w pytaniu (art. 1542 § 1 KP).
Pracownik zatrudniony na 11/22 etatu ma do przepracowania 20 godzin tygodniowo (11/22 * 40), w tym prowadzi 11 godzin zajęć z uczniami (art. 129 § 1 KP). Rocznie pracownik z co najmniej 10 – letnim stażem uprawniającym do urlopu ma do wykorzystania 13 dni (11/22 * 26), czyli 104 godziny (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2 KP). Urlopu udziela się w dniach i godzinach pracy wykonywania wszystkich obowiązków służbowych, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy, którego w pełni nie podano w pytaniu, a więc jedynie można wskazać, że tygodniowy urlop obejmuje 20 godzin (art. 1542 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie wykształcenie powinien posiadać nauczyciel pracujący w klasach przysposabiających do pracy (utworzonych zgodnie z rozporządzeniem MEN Z 21.05. 2001 Ze zm.)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracodawca ma prawo żądać od nowo zatrudnionego pracownika-emeryta dostarczenia oświadczenia z poprzedniego zakładu pracy o otrzymanych nagrodach jubileuszowych? Pracownik-emeryt utrzymuje, iż wszystkie dokumenty przekazał (w tym świadectwa pracy do ZUS) i nie posiada innych informacji oprócz decyzji emerytalnej oraz szczegółowych informacji (dokument z ZUS) o latach, które były brane pod uwagę w celu przyznania emerytury. Czy mamy prawo żąć aby przyniósł odpowiednie zaświadczenie z poprzedniego zakładu pracy dot. wypłaty nagrody jubileuszowej? Czy prawdą jest, że za przepracowane lata można otrzymać tylko raz w życiu nagrodę jubileuszową?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam nauczyciela na kontraktowego na czas nieobecności drugiego nauczyciela (nie określając terminów, bo sama nie wiedziałam kiedy nauczyciel wróci). Okazało się, że ten nauczyciel nie wróci bo otrzymał rentę na 1 rok. Nowy nauczyciel często chodzi na zwolnienia lekarskie, więc nie chciałabym tej osoby zatrudniać. Czy mam jakieś prawo do tego aby nie zatrudnić tej osoby? W umowie nie zawarłam informacji, że zatrudniam nie dłużej niż do końca roku szkolnego. Jakie mam wyjście z tej sytuacji? Czy w ogóle jest jakieś wyjście awaryjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica niepedagogiczna wykorzystała urlop macierzyński, a następnie zaległy urlop wypoczynkowy. W pierwszym dniu urlopu poszła na zwolnienie lekarskie i przebywa już 112 dni. Jaka jest możliwość wypowiedzenie umowy o pracę po 182 dniach? Co z badaniami lekarskimi, jeżeli nie chcę jej zatrudnić dalej? Czy przerwanie zwolnienia w sobotę i niedzielę ponownie powoduje przerwanie ciągłość zwolnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel X z dniem 9 maja 2016 r. rozpoczyna zwolnienie lekarskie, a następnie zostanie przyznany urlop macierzyński (od około 20 czerwca). Nauczyciel Y przejmuje obowiązki nauczyciela X tzn. zostanie przyznany dodatek za wychowawstwo od 9 maja . Do kiedy nauczycielowi Y powinnam dać to (chwilowe) wychowawstwo do 30 czerwca czy do 31 sierpnia 2016 r.?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe