Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w następującej sprawie: 1. Nauczyciel związkowiec, zatrudniony na pełny etat, zwolniony częściowo z obowiązku świadczenia pracy. Jak naliczyć wynagrodzenie za okres zwolnienia od pracy wg ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, jeśli nauczyciel ma zmienną ilość godzin ponadwymiarowych w miesiącu? 2. Czy należy wypłacać dodatek za trudne warunki pracy nauczycielowi prowadzącemu dodatkowe zajęcia: a) rewalidacji w ilości 2 godz./tyg. z uczniem, który ma orzeczenie - niepełnosprawność umysłowa w stopniu lekkim? b) za godziny z uczniem z orzeczeniem nauczania indywidualnego ze względu na zaburzenia zachowania? (część zajęć uczeń realizuje z klasą).
1. Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oblicza się, mnożąc przeciętną miesięczną liczbę godzin z okresu miesięcy danego roku szkolnego poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu, przez godzinową stawkę wynagrodzenia przysługującą w miesiącu wykorzystywania urlopu.
Obliczanie wynagrodzenia według powyższych zasad dotyczy godzin ponadwymiarowych, które nauczyciel realizował przed udzieleniem mu zwolnienia od pracy (średnia godzin ponadwymiarowych z danego roku szkolnego lub konkretnego okresu - suma godzin w poszczególnych miesiącach dzielona na liczbę tych miesięcy).
2.
a) Dodatek za trudne warunki pracy nie przysługuje za prowadzenie zajęć rewalidacji z uczniem upośledzonym w stopniu lekkim, a jedynie za godziny nauczania indywidualnego z takim uczniem.
b) Za godziny nauczania indywidualnego z uczniem z zaburzeniami zachowania przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, jeżeli posiada on również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
(§ 8 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...)).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ograniczenie etatu nauczyciela kontraktowego zatrudnionego na czas nieokreślony.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy ma kwalifikacje do nauczania zajęć komputerowych w klasach I i II szkoły podstawowej (nowa podstawa programowa, nauczyciel z wyższym - magisterskim wykształceniem w zakresie nauczania początkowego, który ukończył podyplomowe studia w zakresie techniki, w ramach których miał 100 godzin zajęć praktycznych z
przedmiotu "technologia informacyjna" oraz 5 godz. teorii i 15 godz. praktycznych z przedmiotu "technologia informacyjna w nauczaniu techniki". N-l ten ma również certyfikat ukończenia szkolenia (3 moduły) "Technologie informacyjne i edukacja multimedialna w praktyce szkolnej". Szkolenie prowadziła firma COMBIDATA POLSKA Sp. z o.o. w 2004 r.???
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu publicznym nauczycielowi należy się urlop za wyjazd na wycieczkę po godzinach pracy? Co może dyrektor, który jest straszony PIP, za każdym razem, gdy coś nie podoba się pracownikowi?
- 1 września 2015 r. uczeń został przyjęty do szkoły jako dziecko zamieszkujące w rejonie (adres zameldowania był inny). W czerwcu 2016 r. nie otrzymał promocji do klasy drugiej. Od 1.09.2016 r. został ponownie przypisany do klasy pierwszej integracyjnej. 6.09.2016 r. mama dostarczyła Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do końca edukacji w gimnazjum z uwagi na Zespół Aspergera. Chłopiec nie zamieszkiwał już w rejonie lecz poza a nawet w innej gminie. Mama miała możliwość załatwienia dowozu syna ale tego nie zrobiła. Dowóz został załatwiony dopiero od września 2017 r. We wrześniu chłopiec był w szkole 4 dni. 03 października 2017 r. mama dostarczyła do szkoły Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania w domu. Odległość ze szkoły do miejsca zamieszkania chłopca wynosi od 13,6 km do 23,3 km w zależności od obranej trasy. Mama nie zgodziła się na przeniesienie chłopca do rejonu. Wobec tego dyrektor szkoły podpisał umowy na realizację NI z nauczycielami miejscowymi z rejonu zamieszkania. Teraz nauczyciele ci oczekują jeszcze zwrotu za delegacje. Czy jest takie prawo? Gorąco proszę o podpowiedź w rozwiązaniu mojego problemu.
- W jaki sposób powołać nauczyciela zastępującego dyrektora szkoły przy braku wicedyrektora np. społeczny wicedyrektor? Czy to jest prawnie możliwe, czy Rada Pedagogiczna powinna wyrazić opinię (sp. tajny czy zwykły)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe