Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstawy prawnej w następującej kwestii: Nauczycielka wychowania fizycznego uważa, że nie ma obowiązku pełnić opieki nad uczniami w autokarze szkolnym podczas dowozu dzieci ze szkoły na basen i z basenu do szkoły. Zajęcia na basenie odbywają się w ramach wychowania fizycznego. Nauczycielka twierdzi, że jej czas pracy w każdy czwartek kończy się o godz. 14.40 i życzy sobie zabezpieczenia opieki przez innego nauczyciela. Zatrudniona jest w wymiarze 9/18 etatu a więc w ramach ustalonego wynagrodzenia i obowiązującego 20-godzinnego tygodnia pracy – w ramach „innych czynności i zadań wynikających z zadań statutowych szkoły” powinna sprawować tę opiekę, co wynika z Karty Nauczyciela, jednak nie przyjmuje tego do wiadomości i twierdzi, iż konsultowała się z prawnikiem i nie ma takiego obowiązku. Czy mogę wydać polecenie służbowe na piśmie, podając podstawę prawną? Jeżeli tak, proszę o podanie tej podstawy. Z KN i kodeksu pracy. I jeżeli odmówi wykonania polecenia, też proszę o podstawę i grożące jej konsekwencje. Czekam z niecierpliwością.
Zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze stanowią pensum nauczyciela. Nauczycielka zatrudniona na 9/18 prowadzi takie zajęcia tylko 9 godzin w tygodniu. Jeżeli wyjazd na basen odbywa się w ramach zajęć w-f, każde przekroczenie czasu pracy stanowiłoby dla nauczycielki godzinę ponadwymiarową, a nauczyciele niepełnoetatowcy godzin ponadwymiarowych nie mogą mieć. Podciągnięcie opieki nad uczniami podczas powrotu z basenu, pod zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły jest nie do końca dobrym pomysłem, polecenie służbowe powinno zaś dotyczyć pojedynczych zadań, a to konkretne zadanie ma charakter ciągły, więc spełnia warunki przydziału czynności. Poza tym zadania statutowe to, oprócz godzin "karcianych" przeznaczonych na pracę z uczniami lub opiekę świetlicową, takie czynności jak: udział w posiedzeniach rady pedagogicznej, zebraniach z rodzicami, imprezach szkolnych, etc. Jeżeli nauczycielka stawia opór, proponuję odpuścić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile wynosi pensum nauczyciela realizującego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla uczennicy urodzonej w 2010 roku posiadającej orzeczenie o upośledzeniu w stopniu głębokim?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przy szkole podstawowej jest obecnie oddział przedszkolny dla dzieci 5-cio i 6- cioletnich. Czy organizacja nowego oddziału dla 3 i 4- latków skutkuje zmianą organizacyjną szkoły ( w zespół szkolno - przedszkolny), czy też może w dalszym ciągu pozostać szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi? Mówimy o pracy w ramach 25 godzin.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ORW (ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym umożliwiającym dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną z niepełnosprawnościami sprzężonymi) obowiązują ramowe plany nauczania według rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór decyzji dotyczącej udzielenia pozwolenia na realizację obowiązku szkolnego poza szkołą dla ucznia klasy I szkoły podstawowej, oraz oświadczenie rodziców o zapewnieniu dziecku warunków umożliwiających realizację podstawy programowej, zobowiązanie rodziców do przystępowania w roku szkolnym przez dziecko spełniające obowiązek szkolny poza szkołą do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam ucznia w klasie 4 szkoły podstawowej, który jest bardzo zdolny. Wychowawca klasy twierdzi, że uczeń zdecydowanie przewyższa rówieśników z klasy poziomem wiedzy. Czy możliwe jest i w oparciu o jakie zapisy prawne umożliwienie mu takiej organizacji nauki, by zrealizował program klasy 5 i 6 w określonym czasie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe