Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uczeń szkoły podstawowej nie wybiera języka na sprawdzianie. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Musi zdawać język, którego nauczany jest jako obowiązujący w...

PORADA PRAWNA

06 maja 2015 Prawo oświatowe

Proszę o odpowiedź w następującej kwestii: czy uczeń 6 klasy szkoły podstawowej może wybrać na sprawdzianie szóstoklasisty język niemiecki, jeśli jest to drugi język, który jest dla niego obowiązkowy, pomimo że dodatkowy, w wymiarze 6 godzin tygodniowo w cyklu, począwszy od klasy 4. Dodatkowe pytanie: ile godzin z podstawy programowej w całym trzyletnim cyklu powinien zrealizować nauczyciel języka niemieckiego jako drugiego języka obcego w klasach 4-6 SP?

Uczeń szkoły podstawowej nie wybiera języka na sprawdzianie. Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości. Musi zdawać język, którego nauczany jest jako obowiązujący w szkole.W trzyletnim okresie nauczania (II etap edukacyjny – klasy IV-VI) nowy ramowy plannauczania nakazuje zrealizowanie niżej wymienionych obowiązkowych zajęć edukacyjnychco najmniej w wymiarze: 1) język polski – 510 godzin, 2) język obcy nowożytny – 290 godzin, 3) muzyka – 95 godzin, 4) plastyka – 95 godzin, 5) historia i społeczeństwo – 130 godzin, 6) przyroda – 290 godzin, 7) matematyka – 385 godzin, 8) zajęcia komputerowe – 95 godzin, 9) zajęcia techniczne – 95 godzin, 10) wychowanie fizyczne – 385 godzin, 11) zajęcia z wychowawcą – 95 godzin. Zapis: język nowożytny oznacza, że jest to 1 język wybrany przez szkołę zgodnie z zainteresowaniami uczniów. W szkole podstawowej nie obowiązuje 2-gi język obcy. W związku z tym, szkoła we własnym zakresie ustala wymiar godzin, o których mowa w pytaniu.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (ze zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2022 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT