Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, ponieważ zadaję to pytanie trzeci raz, bez skutku. Nauczyciel otrzymał "stopień nauczyciela mianowanego z przygotowaniem pedagogicznym", taki zapis jest na dokumencie. Czy Kuratorium, podczas postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego, ma prawo zakwestionować, jego przygotowanie pedagogiczne i odmówić wszczęcie postępowania ze względu na niespełnienie wymogu formalnego. Czy kuratorium może unieważnić poprzednie akty nadania, ponieważ jego zdaniem n-l nie ma przygotowania pedagogicznego, a przecież zasiadali w komisji i tego nie zakwestionowali? Czy kuratorium może podważyć decyzję administracyjną?
Podstawowym warunkiem uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego przez nauczyciela jest posiadanie pełnych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego (art. 9 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 9b ust. 1 KN). Organem upoważnionym do kontroli nadawania stopni awansu zawodowego jest kurator oświaty, co wprost wynika z art. 9h ust. 1 KN. W razie stwierdzenia nadania nauczycielowi stopnia lub stopni awansu sprzecznie z przepisami KN (np. osobie bez przygotowania pedagogicznego), kurator oświaty stwierdza nieważność czynności związanych z awansem, w tym decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego, co wprost wynika z art. 9h ust. 2 KN. Skoro wszelkie czynności, w tym decyzje dotyczące awansu bada kurator oświaty, kontrola dotyczy zarówno postępowania w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i decyzji dyrektora o nadaniu stopnia awansu, jak i postępowania w sprawie nadania stopnia nauczyciela mianowanego i decyzji organu prowadzącego wydanej po egzaminie przeprowadzonym z udziałem przedstawicieli kuratora oświaty. Kurator stwierdza nieważność czynności (w tym decyzji administracyjnych) nadających stopień awansu zawodowego nauczycielowi bez przygotowania pedagogicznego - art. 9h ust. 2 zd. 2 KN. Nauczyciel bez kwalifikacji (przygotowania pedagogicznego) nie może uzyskać stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego (art. 9b ust. 1 i art. 9 ust. 1 pkt 1 KN), a w związku z tym kurator, który okoliczność tę stwierdził na początku kolejnego postępowania awansowego, nie przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjnej i nie wyda kolejnej decyzji administracyjnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który kończy w tym roku staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, opiekun stażu powinien napisać projekt oceny dorobku zawodowego według punków z rozporządzenia z dnia 01.03.2013 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, czy opinię o dorobku zawodowym nauczyciela za okres stażu według punktów z rozporządzenia z dnia 26.07.2018 r. w sprawie uzyskania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1 września zatrudniłam w szkole studenta anglistyki, który złożył egzamin licencjacki 11 września 2010. Czy może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Jeśli nauczyciel znajdujący się na stanowisku wicedyrektora złożył wniosek o staż na nauczyciela kontraktowego we wrześniu 2018 r. Następnie w 06.06.2019 r. poszedł na chorobowe z powodu ciąży. Jak wygląda u niego możliwość zrobienia awansu? Czy musi odbyć jeszcze jeden miesiąc pełny stażu? Czy podczas macierzyńskiego może być zwołana komisja egzaminacyjna? Kto wchodzi w skład takiej komisji? U nas dyrektor bez kwalifikacji. Nauczyciel kontraktowy znajduje się w placówce.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2019 r. nauczycielka z kwalifikacjami będzie zatrudniona na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Zatrudnienie będzie trwało do końca roku szkolnego 2019/2020.Czy w tym czasie może odbyć staż na nauczyciela kontraktowego skoro zatrudnienie będzie trwało dłużej niż 9 miesięcy? Czy należy jej się zasiłek na zagospodarowanie w wysokości 1000 zł? Jest to jej pierwsza praca w zawodzie nauczyciela, ale nie pierwsza jako pracownika (staż w pracy w innym zawodzie wynosi 10 lat).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przez rok odbywała staż na nauczyciela mianowanego. Umowa kończy się jej 31 sierpnia, przechodzi do innej placówki. Byłam jako dyrektor jej opiekunem stażu. Jakie są moje obowiązki jako opiekuna i dyrektora przedszkola niepublicznego? Czy powinnam przygotować ocenę pracy, czy ocenę dorobku zawodowego? Jakie obowiązują mnie terminy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe