Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedz na pytanie dotyczące zatrudnienie pedagoga szkolnego i logopedy. Nauczyciel jest pedagogiem szkolnym i dodatkowo osiada kwalifikacje z logopedii. Nauczyciel ma cały etat pedagoga ujęty w arkuszu a dodatkowo chciałabym przydzielić mu 5 godzin logopedii. Jak to poprawnie pod względem prawnym uczynić? Czy w ogóle istnieje taka możliwość?Czy powinnam dać nauczycielce nowa umowę o pracę? Godziny ponadwymiarowe w tym przypadku nie mogą być przydzielone?
Formalnie godziny ponadwymiarowe są przydzielane nauczycielom w związku z koniecznością realizacji programu nauczania, natomiast logopeda takiego programu nie realizuje – art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Natomiast w praktyce najczęściej w związku z problemami kadrowymi szkół, które nie są w stanie zatrudnić nowego wykwalifikowanego nauczyciela, organy prowadzące często zgadzają się na sfinansowanie godzin ponadwymiarowych przydzielanych nauczycielom przez dyrektorów poprzez zatwierdzenie (aneksu do) arkusza organizacji szkoły, a wówczas podstawę (nie do końca prawidłową) przydzielenia godzin ponadwymiarowych stanowi art. 35 ust. 2 KN. Jest to i tak wyjście bardziej prawidłowe niż zawarcie dodatkowej umowy o pracę z pełnozatrudnionym nauczycielem, z uwagi na obejście w ten sposób regulacji art. 42 ust. 1 KN o czasie pracy nauczyciela (40 godzin tygodniowo) oraz przydzielenie w kolejnej umowie tej samej rodzajowo pracy (pracy nauczycielskiej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy aby przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły (z konkursu) musi on mieć aktualną ocenę pracy?
- Czy pracownik administracji i obsługi zatrudniony od 01.02.2016r. do 30.06.2017r. nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017 jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim 12 dni w roku 2017?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
W mojej szkole kadra kierownicza to trzy osoby: dyrektor, zastępca i kierownik gospodarczy. W placówce działają dwa związki zawodowe. Problem dotyczy ZNP. Ilość członków ZNP w mojej szkole to 15 osób. Od prezesa ZNP dostałam informację, że związek obejmuje ochroną 5 osób z mojej szkoły. Zapytałam na jakiej podstawie została określona ta ilość, ponieważ art.32 ustawy o związkach zawodowych ust. 3 mówi, że ochronie podlegają członkowie związku w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4. Według mnie ust.4 mojej szkoły nie dotyczy (15 członków ZNP). Dostałam odpowiedź od prezesa, że ilość członków ZNP to 480 osób, bo są oni organizacją międzypowiatową. Nie zgadzam się z tym, ponieważ ustawa wyraźnie mówi o organizacji zakładowej, a zakładem pracy jest szkoła. Dodam jeszcze, że w tej samej miejscowości, w sąsiedniej szkole z taką samą ilością kadry kierowniczej i pracowników ZNP zgłosił do ochrony 3 osoby.
Kto ma rację? Ile osób powinno być chronionych przez ZNP w mojej szkole? Czy zakładem pracy jest moja szkoła czy Powiat(umowy zawieram ja jako pracodawca)? Czy ochronie podlegają tylko członkowie zarządu związku, czy także zwykli członkowie ZNP wskazani przez prezesa? Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor SOSW chce odejść z końcem tego roku szkolnego na emeryturę. Ma sześćdziesiąt sześć lat, a obowiązkowe pensum realizował w grupach wychowawczych ośrodka. Jest zatrudniony w ośrodku jako nauczyciel wychowawca. W nowym arkuszu organizacyjnym nie ma dla niego godzin zarówno w grupach jak i w szkołach wchodzących w skład ośrodka. Pytanie czy może odejść na emeryturę z art. 20 KN, a jeżeli tak to jak to formalnie powinien przeprowadzić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2010r nie ma w szkole oddziału klasy IV oraz klasy V i VI są połączone.Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu do 7/18.Poinformowałam Związki zawodowe, których Pani jest członkiem.Następnie Udała się na l4 potem na urlop zdrowotny. Urlop został skrócony nauczycielowi decyzją woj. Urzędu Medycyny Pracy do 5 miesięcy.Nauczyciel ma powrócić do pracy 25 stycznia 2011r, ale ja dalej mogę nauczycielowi dać tylko 7 godzin dydaktycznych. Poinformowałam o tym fakcie związki zawodowe, ale One Wytypowały tą osobę do reprezentowania związków na terenie placówki i dały Jej ochronę (związek jednoosobowy na terenie szkoły z ochroną). Jak mam dalej postąpić? Jaki dokument wręczyć nauczycielowi? Nie ma na terenie szkoły godzin w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami dla powracającej Pani.Czy związki mogą dokonywać takich działań manipulacyjnych, aby na urlopie dla poratowania zdrowia wskazywać owego nauczyciela do reprezentowania Związku na terenie szkoły podczas, gdy sam jest fizycznie nieobecny? Niespokojny dyrektor prosi o radę!!!.
Niespokojny dyrektor.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe