Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Dyrektor powinien wśród uczniów i rodziców oraz ewentualnie od nauczyciela zebrać informacje i sporządzić notatki służbowe je dokumentujące, kiedy i w jaki sposób...

PORADA PRAWNA

16 grudnia 2015 Inne

Proszę o odpowiedź na następujące pytania oraz podanie podstaw prawnych rozstrzygających nw. kwestie. 1. Dyrektor szkoły otrzymał skargę grupy rodziców na nauczyciela, który ich zdaniem, mobbinguje uczniów i stosuje wobec nich zastraszające metody. Co powinien zrobić dyrektor?; 2. Nauczyciel, któremu grozi zwolnienie z pracy z powodów organizacyjnych, celowo uszkodził laptop i rzutnik będące własnością szkoły i zostało mu to udowodnione. Co musi zrobić dyrektor szkoły?; 3. W jakim dokumencie wewnątrzszkolnym zostaną zapisane zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracowników, w tym nauczycieli, a w jakim zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów?; 4. Jakie działania musi podjąć szkoła i nauczyciele wobec dziecka z orzeczeniem o kształceniu specjalnym?; 5. Czy dyrektor szkoły może odmówić przyjęcia do szkoły dziecka chorego na hemofilię?; 6. Uczeń naruszył dobra osobiste nauczyciela (publicznie obrzucił go wyzwiskami oraz inwektywami). Jakie działania musi podjąć nauczyciel oraz dyrektor szkoły wobec takiego zachowania?

1. Dyrektor powinien wśród uczniów i rodziców oraz ewentualnie od nauczyciela zebrać informacje i sporządzić notatki służbowe je dokumentujące, kiedy i w jaki sposób zdaniem rodziców nauczyciel niestosownie się zachował. Jeśli zostaną one uprawdopodobnione, dyrektor powinien złożyć do wojewody wniosek o rozważenie potrzeby wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, a w razie wszczęcia postępowania - zawiesić nauczyciela w obowiązkach, gdyż jego zachowania naruszają dobro uczniów (art. 75 ust. 1 w zw. z art. 6 pkt 1 i 2 KN, art. 83 ust. 1a KN). 

2. Dyrektor powinien zobowiązać nauczyciela do naprawienia wyrządzonej szkody poprzez pokrycie kosztów naprawy, a gdy jest ona niemożliwa – kosztu zakupu sprzętu z uwzględnieniem stopnia zużycia zniszczonych sprzętów (art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 122 KP). Może także rozważyć złożenie wniosku do wojewody o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego z powodu uchybienia godności zawodu poprzez umyślne niszczenie mienia szkolnego (art. 75 ust. 1 KN).

3. Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracowników niepedagogicznych i nauczycieli określa regulamin pracy obowiązkowy w jednostce zatrudniającej co najmniej 20 osób (art. 104 [1] § 1 pkt 9 KP), a usprawiedliwiania nieobecności uczniów – statut szkoły lub odrębny regulamin/procedura stanowiące załączniki do statutu i określające obowiązki uczniów (art. 60 ust. 1 pkt 7, art. 84 ust. 2 pkt 5 UoSO).

4. Uczeń musi mieć zapewnioną realizację podstawy programowej oraz szkołą i nauczyciele muszą podjąć wobec ucznia działania realizujące zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Wobec ucznia powinno zostać zaplanowane i koordynowane udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dyrektor powinien powołać zespół nauczycieli i specjalistów, którzy opracują i będą realizowali indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny. Dyrektor ustali formy udzielania pomocy, okres ich udzielania i wymiar godzin, w którym poszczególne formy będą realizowane. W miarę potrzeb, dla ucznia powinny zostać zorganizowane zajęcia specjalistyczne, rewalidacyjne, czy socjoterapeutyczne, a ponadto program nauczania powinien zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych tego konkretnego ucznia (art. 71b ust. 1b UoSO, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, Dz. U. z 2013 r., 532, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz. U. z 2015 r., 1113).

5. Dyrektor szkoły obwodowej ma obowiązek przyjąć ucznia zamieszkałego w obwodzie (art. 20a ust. 2 i ust. 5 UoSO). Do szkoły nieobwodowej dyrektor może nie przyjąć ucznia, jeśli nie jest jemu w stanie zapewnić bezpiecznych i higienicznych warunków nauki z powodu braku możliwości zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej chociażby pielęgniarki lub higienistki, ponieważ nauczyciele nie mogą być zobowiązani do wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych, chyba że na zasadzie dobrowolności, w formie ustaleń (umowy) z rodzicem nauczyciel zobowiąże się do realizowania wobec dziecka prostych zaleceń lekarskich. Dla ucznia z powodu przewlekłej choroby może zostać zorganizowane nauczanie indywidualne, jeśli jego stan zdrowia uniemożliwia udział w zajęciach z klasą (§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży, Dz. U. z 2014 r., poz. 1157).

6. Jeżeli zachowanie ucznia ma związek z zajmowaniem przez nauczyciela stanowiska pedagogicznego (a nie są adresowane do nauczyciela jako osoby prywatnej), dyrektor ma obowiązek w przypadku ucznia, który nie ukończył 17 lat zawiadomić sąd rodzinny, a starszego – Policję, ponieważ zachowanie ucznia wypełnia znamiona przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego (art. 63 ust. 1 i 2 KN, art. 226 KK, art. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, Dz. U. z 2014 r., poz. 382).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT