Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację przepisów: ile dni urlopu należy się dyrektorowi szkoły, który pełni funkcję do 31 sierpnia, od 1 września pracuje jako nauczyciel?
Zgodnie z art. 64 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm. - dalej Karta Nauczyciela) wicedyrektorowi szkoły przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Stosownie do art. 163 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm. - dalej kodeks pracy) plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy placówki. Plan urlopów nie obejmuje urlopu na żądanie, o którym mowa się części urlopu udzielanego pracownikowi zgodnie z art. 1672 kodeksu pracy.
Z kolei stosownie do art. 64 ust. 5a i 5b Karty Nauczyciela dyrektor, wicedyrektor, których kadencje kończą się w trakcie roku kalendarzowego mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego na stanowisku funkcyjnym.
Wicedyrektorowi, który kończy sprawowanie funkcji 31 sierpnia, będą przysługiwały 24 dni urlopu za 2020 r. (8/12 roku kalendarzowego x 35 dni urlopu za cały rok = w zaokrągleniu 24 dni).
Zgodnie z ogólną zasadą wskazaną w art. 153 § 2 ustawy kodeks pracy prawo do kolejnego urlopu, już jako nauczyciel, który nie sprawuje funkcji kierowniczej, nabędzie 1 stycznia kolejnego roku – w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i wakacji.
Co ciekawe, można spotkać się z taką interpretacją przepisów, która mówi o tym, że skoro osoba sprawująca w szkole funkcję kierownicza nabywa prawo do urlopu na ogólnych zasadach, t.j. 1 stycznia danego roku kalendarzowego, to ma prawo do wykorzystania urlopu np. już na początku roku i to w pełnym wymiarze 35 dni (oczywiście zgodnie z planem urlopów obowiązującym w placówce). Interpretacja ta ma rację bytu, zwłaszcza w sytuacji, gdy kadencja osoby funkcyjnej ustaje nagle, np. w drodze odwołania na podstawie obowiązujących przepisów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej ma umowę na czas określony od 01.09.2017 r. do 22.06.2018 r. Jaki ekwiwalent za urlop powinien mieć wypłacony, jeżeli wykorzystał tylko dwa tygodnie urlopu (podczas ferii zimowych)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgoda nauczyciela na zmniejszenie wymiaru zatrudnienia np. do 12/18 jest wiążąca na dany rok szkolny czy już na stałe? Organ prowadzący uważa że na stałe.Po analizie dokumentów i wypowiedzi na forach uważam, że OP nie ma racji.Przykład - nauczyciel wyraził zgodę na zniżkę na dany rok szkolny. W projekcie na nastepny rok szkolny również nie ma dla niego pełnego etatu.Jaki powinien być teraz krok dyrektora? Ponowic zniżkę czy wypowiedzieć warunki pracy i ewentualnie ponownie zatrudnić już na czas określony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mianowany, który przejdzie w stan nieczynny, może zostać zatrudniony (przywrócony do pracy) na inne stanowisko niż to, na które dotychczas był zatrudniony? Chodzi o zmianę z nauczyciela klas specjalnych na nauczyciela wspomagającego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z wykształceniem: jednolite studia magisterskie z tytułem mgr inż. elektryk, z przygotowaniem pedagogicznym, nauczyciel dyplomowany uczący m.in. na praktycznej nauce zawodu klasy o profilu elektrycznym powinien posiadać również świadectwo kwalifikacyjne E , SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji oraz świadectwo kwalifikacyjne D, SEP-u, uprawniające do zajmowania się eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe