Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Obowiązek liczenia się ze zwrotem nadpłaconego świadczenia ogranicza się do sytuacji, w których pracownik ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia (art. 409 w...

PORADA PRAWNA

07 marca 2011 Kadry

Proszę o informację. Nauczycielce ze względu na ciążę została przedłużona umowa do dnia porodu. Nauczycielka urodziła 4 marca a 1 marca zostało jej przelane z góry wynagrodzenie za marzec. Czy powinna zwrócić nadpłacone wynagrodzenie? Jakie przepisy to precyzują?

Obowiązek liczenia się ze zwrotem nadpłaconego świadczenia ogranicza się do sytuacji, w których pracownik ma świadomość otrzymania nienależnego świadczenia (art. 409 w związku z art. 410 § 1 Kodeksu cywilnego i w związku z art. 300 Kodeksu pracy).

To na pracodawcę spada ciężar udowodnienia, że pracownik ze świadomością przyjął nianależne wynagrodzenie (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 9 stycznia 2007 r., II PK 138/2006).
Jednak w opisanej w pytaniu sytuacji ten fakt wydaje się oczywisty, więc pracodawca powinien wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracownika o zwrot nadpłaconej kwoty.

Kodeks cywilny

art. 409
Obowiązek wydania korzyści lub zwrotu
jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.
 

art. 410
§ 1. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się w szczególności do świadczenia nienależnego.

§ 2. Świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. 

Kodeks pracy

Art. 300. W sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.



 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT