Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy obecnie funkcjonującą bibliotekę w zespole szkół można zastąpić punktem filialnym powiatowej biblioteki, która pełniłaby rolę m.in. dydaktyczno-wychowawczą i doskonalenia nauczycieli? Natomiast byłaby pod egidą starostwa powiatowego, które jest również organem prowadzącym zespołu szkół.
Na podstawie art. 22 w zw. z art. 13 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach, Dz. U. z 2012 r., poz. 642 oraz art. 67 UoSO, w każdej szkole (zespole) powinna działać biblioteka szkolna, funkcjonująca jako jej pracownia, która nie podlega połączeniu, podziałowi lub likwidacji. Sądy administracyjne stoją na stanowisku, że zapewnienie uczniom możliwości korzystania z biblioteki oznacza korzystanie z biblioteki szkolnej będącej organizacyjnie częścią szkoły publicznej i zapewnienie im opieki pedagogicznej (wyrok NSA we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2000 r., II SA/Wr 991/98, OwSS 2000/4/103/103; wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 września 2012 r., II SA/Wa 746/12, LEX nr 1347227). Biblioteka szkolna nie powinna być zatem przekształcana w filię biblioteki powiatowej, a taka uchwała powinna zostać uznana za nieważną.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące ważności orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dotyczące ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim wydane prze 1 września 2017 r. Poradnia wydając orzeczenie nie użyła zwrotu , że wydaje na II etap edukacyjny ani, że do ukończenia szkoły podstawowej.Zespół orzekający użył zapisu do ukończenia VI klasy szkoły podstawowej. Czy mimo to należy zgodnie z ar. 312 Prawo Oświatowego uważać , że orzeczenie jest ważne do ukończenia szkoły podstawowej, czyli VIII klasy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu musi być zatrudniony dietetyk? Jeżeli tak lub nie jaka jest do tego podstawa prawna?Drugie pytanie czy za 1 listopada 2015 należy się dzień wolny? Jeżeli tak lub nie, jaka jest podstawa prawna?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu niepublicznym jest realizowane roczne przygotowanie przedszkolne dla 6-latków. Czy dyrektor ma obowiązek kontrolować frekwencję dzieci? Co w przypadku, gdy dziecka nie ma dłuższy czas w przedszkolu (3 miesiące) i jest objęte kształceniem specjalnym?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do szkoły podstawowej uczęszcza 180 dzieci Na przyszły rok szkolny zaplanowano 2 etaty zajęć w ramach pedagoga specjalnego. Proszę o informację jakie to są zajęcia i kto może realizować. Dziękuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zwykła kserokopia (bez potwierdzenia przez poradnię, która ją wydała, za zgodność z oryginałem) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego jest wystarczającym dokumentem, aby szkoła zorganizowała pełną pomoc psychologiczno-pedagogiczną (w tym organizację zajęć rewalidacyjnych oraz innych form pomocy, o których mowa w orzeczeniu) uczniowi. Czy szkoła może oczekiwać od rodziców dostarczenia oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem orzeczenia o potrzebie kształcenie specjalnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe