Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę mi powiedzieć ile godzin karcianych (wynikających z art.42KN)w ciągu pierwszego i ile godzin w ciągu drugiego semestru roku szkolnego 2011/2012 powinien przepracować nauczyciel liceum ogólnokształcącego.
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
(...)
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
W 1-wszym półroczu należy zliczyć tygodnie do czasu rozpoczęcia ferii zimowych, w 2-im - od ich zakończenia - i tu może być sytuacja różna w różnych województwach, ponieważ inne są terminy rozpoczęcia ferii zimowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko w klasie 3 SP posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na chorobę, miało przyznane w tym roku szkolnym 2016/2017 nauczanie indywidualne. Jednak nie było w stanie opanować wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej. Rodzice podjęli decyzję o odroczeniu dziecka (po raz pierwszy), jakie dokumenty (poza wnioskiem rodziców, opinią nauczyciela i decyzję dyrektora szkoły) powinny znaleźć się w dokumentacji szkolnej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczeń, który w I semestrze uzyskał 5 ocen w tym 3 niedostateczne w drugim semestrze 6 ocen w tym 6 niedostatecznych, a jego frekwencja za cały rok szkolny wynosi 45,45 % powinien być na koniec roku szkolnego nieklasyfikowany, czy z mocy prawa powinien mieć wystawioną ocenę roczną niedostateczną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielem wspomagającym dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (sprzężenie)w przedszkolu może być logopeda (osoba ukończyła studia I stopnia)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy nauczyciel z uprawnieniami wyłącznie do nauczania np. matematyki ma prawo na doraźnym zastępstwie zrealizować temat np. z j. polskiego, jeżeli taki przedmiot wynika z planu lekcji danej klasy? Czy ewentualnie nauczyciel przedmiotu pokrewnego (np. geograf) ma w podobnych okolicznościach prawo zrealizować temat z przyrody?
2. Czy jest zgodne z prawem, aby dyrektor zlecił wicedyrektorowi dokonanie oceny pracy nauczyciela (ocena z inicjatywy dyrektora) w okresie, gdy dyrektor jest obecny w pracy?
3. Czy przepisy prawa stanowią o szczegółach przeprowadzania obserwacji lekcji religii przez dyrektora? Czy prawdą jest, iż dokonując takiej obserwacji i przeprowadzając po niej rozmowę z katechetą konieczna jest obecność wizytatora-katechety lub proboszcza? Czy dyrektor ma obowiązek zawiadamiać stronę kościelną o zamiarze przeprowadzenia zwykłej obserwacji lekcji, jeżeli nie jest dokonywana ocena pracy katechety?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która przychodzi do Niepublicznego Przedszkola prowadzić zajęcia dodatkowe 2 razy w tygodniu (90 minut tygodniowo) może od września pracować na umowę zlecenie? Czy jest potrzebna umowa o pracę?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe