Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik - woźny szkolny - ma być przeniesiony do pracy w urzędzie gminy od 1 sierpnia 2020 r. na stanowisko obsługi szkół na terenie gminy. Przełożonym pracownika będzie Wójt. W związku z tym proszę o pomoc. 1. Podstawa prawna zwolnienia i wszelkie procedury i terminy. 2. Czy należy się odprawa (pracownik pracuje 30 lat, szkoła zatrudnia powyżej 20 pracowników)
Dla pracowników na stanowiskach pomocniczych i obsługi nie został przewidziany żaden tryb „przeniesienia” do innego pracodawcy. Pracownik może złożyć wypowiedzenie w szkole albo też za zgodą dyrektora szkoły może zawrzeć porozumienie stron o rozwiązaniu stosunku pracy, zgodnie z art. 32 i art. 36, art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Następnie zawiera nowy stosunek pracy z wójtem w urzędzie gminy. W takiej sytuacji przepisy nie przewidują prawa do odprawy w szkole, ponieważ jak wynika z treści pytania, pracownik nie zostaje zwolniony wyłącznie z przyczyn leżących po stronie szkoły (np. jego dotychczasowe stanowisko nie ulega likwidacji) – a contrario art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szatniarka korzysta ze zwolnień lekarskich, złoży stosowne dokumenty do ZUS, ponieważ przekroczy 6 miesięcy nieobecności w pracy. Proszę o podstawę prawną do: rozwiązania z nią umowy o pracę ze względu na otrzymanie przez nią renty oraz podstawę prawną do rozwiązania z nią umowy o pracę ze względu na otrzymanie świadczenia rehabilitacyjnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gdzie jest zawarty przepis, że nauczycielowi nie można wręczyć wypowiedzenia przed zatwierdzeniem arkusza organizacji szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi (woźny) zatrudnionemu w szkole? Nadmieniam, iż ta osoba nie ma żadnych świadectw pracy i posiada wykształcenie podstawowe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem matematyki zatrudnionym w zespole szkół, w którego skład wchodzą: liceum, technikum, gimnazjum. Miejscem wykonywania pracy określonym w umowie jest liceum, ale dyrektor planuje mi przydzielenie 12 godzin w gimnazjum i 8 w liceum. Czy taki przydział godzin jest zgodny z moim zatrudnieniem, czy nie powinien takiej zmiany najpierw mi zaproponować jako warunków zmieniających?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyplomowaną nauczycielką języka polskiego. W ubiegłym roku szkolnym pełniłam funkcję p.o. dyrektora szkoły - do 31 czerwca, potem organ prowadzący przedłużył mi tę funkcję do 30 lipca 2015r. i nakazał w tym czasie przygotowanie inwentaryzacji szkoły do jej zdania nowemu dyrektorowi. W tej sytuacji należy mi się urlop uzupełniający. Ponieważ jestem jedyną polonistką w szkole, przygotowuję uczniów do sprawdzianu po klasie 6, jestem wychowawcą klasy 6, wystąpiłam do pracodawcy z wnioskiem o wypłacenie mi ekwiwalentu za ten urlop. Czy pracodawca ma prawo mi odmówić? Na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe