Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik w związku z przejściem na emeryturę złożył podanie do zakładu pracy o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron nie mając nabytych praw emerytalnych. Czy odprawę należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy czy dopiero po nabyciu prawa do emerytury?
W pytaniu nie podano, czy pracownik jest pracownikiem placówki oświatowej - pracownikiem samorządowym, czy też podlega przepisom kodeksu pracy.
Biorąc pod uwagę charakter portalu, odniosę się do pracowników samorządowych.
USTAWA z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych:
Art. 36. ust. 2. Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa oraz jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
§ 9. Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
Mając powyższe na uwadze, nie rozumiem, jak pracownik mógł złożyć podanie o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, skoro nie nabył do niej praw?
Odprawa emerytalna przysługuje w związku z przejściem na emeryturę, a tutaj takiego związku nie ma. Wypłaca się ją zawsze w dniu ustania stosunku pracy, co dodatkowo przemawia za koniecznością istnienia takiego związku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Rada Miejska podjęła uchwałę, uznając skargę na dyrektora szkoły jako zasadną. Przedmiotem skargi była zmiana warunków pracy z naruszeniem obowiązujących przepisów i procedur oraz nienależyte wykonywanie obowiązków przez dyrektora. Dyrektor min. nie zapoznał nauczycieli z arkuszem organizacyjnym szkoły w ustawowym terminie, uśrednił pensum zwiększając tygodniowy wymiar zajęć nie mając stosownej uchwały podjętej przez radę miejską, zastraszał nauczycieli skarżących. Pytanie: Jakie czynności powinien teraz podjąć Burmistrz jako
przedstawiciel organu prowadzącego i pracodawca? Czy jest zobligowany (lub też uprawniony) do zawiadomienia Komisji Dyscyplinarnej dla
Nauczycieli przy Wojewodzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu od 1.08.2020 r. do 31.10.2020 na ½ etatu? Pracownik został zatrudniony po stażu z urzędu pracy i jest to pierwsza praca pracownika.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasach I-III można podzielić zajęcia między dwie nauczycielki z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej ? Pierwsza: edukacja muzyczna (1), edukacja plastyczna (1), zajęcia komputerowe (1), wychowanie fizyczne (3), j. angielski (2) = 8 godzin (do nauczania j. angielskiego w kl. I-III ma uprawnienia) Druga: pozostałe edukacje EWS tj. edukacja polonistyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna i zajęcia techniczne (12 godzin)
- Proszę o radę w związku ze zwolnieniem nauczycieli. W maju wypowiedzenie dostał nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Umowa była zawarta na czas nieokreślony na 1/18 – nauczyciel dyplomowany (przyczyna: brak oddziału kl. 8). Jaką podstawę prawną należało umieścić – art. 20 KN, art. 27 KN? Podobna sytuacja z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 4/18. Z racji braku klasy 8 nauczycielka poprosiła, aby nie umieszczać jej w arkuszu – zrezygnowała z pracy. Umowa była zawarta na czas nieokreślony. Jaka odprawa przysługuje tym nauczycielom i na podstawie czego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- CZy nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie za za dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalony przez dyrektora zgodnie z rozp.MEN z dnia 5 pażdziernika 2010r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe