Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik samorządowy z dniem 28.08.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 28.08.2020 r. posiadać będzie 39 letni staż pracy. W naszej placówce przepracuje 16 lat i 3 miesiące. Jaka odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi? Czy są jakieś zmiany w związku z tarczą antykryzysową w wypłacie odpraw? Dnia 22.08.2021 r. pracownik przepracowałby 40 lat pracy. Czy w dniu 28.08.2020 r. (zakończenie umowy w związku z przejściem na emeryturę) należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową (rok wcześniej)? Jakie przepisy to regulują? Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę można z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę o pracę?Czy powinna być jakaś przerwa pomiędzy zakończeniem umowy a zawarciem nowej? Czy jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony należy mu doliczyć dodatek za wysługę (taki jaki posiadał) czy musi sobie go wypracować od początku?
Na podstawie art. 38 ust. 3 pkt 3 i ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia (czyli nie tylko u ostatniego pracodawcy), a po 20 latach pracy przysługuje ona w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Taka odprawa przysługuje więc pracownikowi ze stażem wynoszącym 39 lat, wypracowanym u wszystkich pracodawców. Samorządowa jednostka oświatowa wypłaca odprawy w pełnej wysokości co wynika z tego, że nie spełnia wymogów z tzw. tarczy antykryzysowej do obniżenia odprawy. Na podstawie art. 15gd w zw. z art. 15g ust. 9 i art. 15gb ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.), w okresie obowiązywania stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w przypadku wystąpienia u pracodawcy spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń, ogranicza się wysokość odpraw, do kwot nieprzekraczających dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W samorządowej placówce nie następuje spadek obrotów, skoro taka jednostka budżetowa nie prowadzi sprzedaży towarów i usług. Ponadto istotny wzrost wydatków na wynagrodzenia również jest odnoszony do sprzedaży towarów i usług, a konkretnie jako zwiększenie ilorazu kosztów wynagrodzeń pracowników (z uwzględnieniem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników finansowanych przez pracodawcę) i przychodów ze sprzedaży towarów lub usług. Przepis ten nie ma więc zastosowania w samorządowej placówce.
Zgodnie z § 8 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 ze zm.), w razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia ustania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy. Pracownik będzie więc uprawniony do nagrody, ponieważ w dniu rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę będzie jemu brakowało mniej niż 12 miesięcy do wypracowania 40 lat.
Z pracownikiem można zawrzeć nową umowę o pracę. Przerwa nie jest obowiązkowa, natomiast jej brak będzie skutkował zawieszeniem emerytury na podstawie art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r., poz. 53 ze zm.).
Do stażu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (art. 38 ust. 1 i 5 UoPS). Staż wynoszący 39 lat należy uwzględnić przy kolejnym zatrudnieniu, co będzie uprawniało pracownika do dodatku w wysokości 20%.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w marcu 2016 roku przedłożył w szkole zaświadczenie o tym, iż dnia 18 marca 2016 roku zdał egzamin dyplomowy i uzyskał tytuł zawodowy magistra. Dyplom dostarczy w terminie późniejszym. Proszę o informację czy na podstawie przedłożonego zaświadczenia należy się nauczycielowi podwyżka od 1 kwietnia, czy dopiero wówczas kiedy przedłoży w szkole dyplom? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu "A" 31 sierpnia 2020 r. nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Z dniem 1 września 2020 r. zostaje przeniesiony do przedszkola "B" w innej gminie. Który pracodawca powinien wypłacić nagrodę jubileuszową?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w naszej szkole na umowę o pracę na czas określony od 01.09.2017 do 30.06.2018r. (nasza placówka jest dodatkowym miejscem pracy) od dnia 14.11. 2017 z małymi przerwami przebywa na zwolnieniu lekarskim (14.11-24.11.2017 r.; 7.12–21.12.2017 r.; 02.01.– 7.06.2018 r. Aktualnie na początku czerwca nasza szkola wypełniała załącznik do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u dla nauczyciela od 06.06.2018 r.
Nie mamy informacji o tym czy świadczenie zostało przyznane.
Czy nasza szkoła jako dodatkowe miejsce pracy zostanie o tym powiadomiona?
Czy w świadectwie pracy trzeba będzie wpisać jakąś adnotację o świadczeniu rehabilitacyjnym? Jeśli tak to w którym miejscu i na podstawie jakiego dokumentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony dotychczas na pełnym etacie w bibliotece, od 2013/14 będzie pracował w wymiarze 3/4 etatu w bibliotece i 1/4 w świetlicy. Jaki dokument mu wręczyć w związku z tym przeniesieniem?
- Nauczycielka języka angielskiego jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w gimnazjum na czas nieokreślony. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego od 1 września 2015 r. wraca do pracy. Z arkusza organizacyjnego już od 3 lat wynika, że nie będzie dla niej pełnego etatu a może nawet nie być 1/2 etatu. Co w tej sytuacji ma zrobić dyrektor, skoro nauczycielka posiada kwalifikacje tylko do języka angielskiego? Będę wdzięczna za poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe