Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W pytaniu nie podano istotnych informacji, czy praca w charakterze dozorcy była wykonywana w poradni, czy też zatrudnienie w poradni poprzedzało pracę na stanowisku dozorcy, a...

PORADA PRAWNA

20 grudnia 2019 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownik rozwiąże umowę o pracę z dniem 03.01.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Zatrudniony jest od dnia 01.10.2010 r. jako dozorca (dodatkowe zatrudnienie). Udokumentowany staż pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej (jednostce samorządowej) wynosi 9 lat 3 m-ce. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną?

W pytaniu nie podano istotnych informacji, czy praca w charakterze dozorcy była wykonywana w poradni, czy też zatrudnienie w poradni poprzedzało pracę na stanowisku dozorcy, a więc nie można jednoznacznie wskazać wysokości odprawy emerytalnej. Na podstawie art. 38 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: 1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia; 2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia; 3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowiące podstawę odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne (tzw. równorzędne) okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W związku z tym jeżeli przed podjęciem pracy na stanowisku dozorcy pracownik był zatrudniony w ramach stosunku pracy przed 1.10.2010 r., zakończone okresy zatrudnienia sprzed tej daty lub tzw. okresy równorzędne dolicza się do stażu w celu obliczenia odprawy. Jeżeli tak wyliczony staż wyniesie co najmniej 10, 15 lub 20 lat, nabywa prawo odpowiednio do odprawy w wysokości 2, 3 lub 6 – miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast przed 1.10.2010 r. dana osoba nie była zatrudniona w ramach stosunku pracy, z racji tego że staż nie wynosi co najmniej 10 lat, nabył prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia - art. 43 ust. 1 ww. ustawy w zw. z art. 921 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei z jednorazowego charakteru odprawy wynika, że jeśli wypłaci ją pracodawca w podstawowym miejscu pracy, pracownik jej nie uzyska u dodatkowego pracodawcy. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT