Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik rozwiąże umowę o pracę z dniem 03.01.2020 r. w związku z przejściem na emeryturę. Zatrudniony jest od dnia 01.10.2010 r. jako dozorca (dodatkowe zatrudnienie). Udokumentowany staż pracy w poradni psychologiczno-pedagogicznej (jednostce samorządowej) wynosi 9 lat 3 m-ce. W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną?
W pytaniu nie podano istotnych informacji, czy praca w charakterze dozorcy była wykonywana w poradni, czy też zatrudnienie w poradni poprzedzało pracę na stanowisku dozorcy, a więc nie można jednoznacznie wskazać wysokości odprawy emerytalnej. Na podstawie art. 38 ust. 3 - 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości: 1) po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia; 2) po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia; 3) po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Wynagrodzenie stanowiące podstawę odprawy oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne (tzw. równorzędne) okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W związku z tym jeżeli przed podjęciem pracy na stanowisku dozorcy pracownik był zatrudniony w ramach stosunku pracy przed 1.10.2010 r., zakończone okresy zatrudnienia sprzed tej daty lub tzw. okresy równorzędne dolicza się do stażu w celu obliczenia odprawy. Jeżeli tak wyliczony staż wyniesie co najmniej 10, 15 lub 20 lat, nabywa prawo odpowiednio do odprawy w wysokości 2, 3 lub 6 – miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli natomiast przed 1.10.2010 r. dana osoba nie była zatrudniona w ramach stosunku pracy, z racji tego że staż nie wynosi co najmniej 10 lat, nabył prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia - art. 43 ust. 1 ww. ustawy w zw. z art. 921 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Z kolei z jednorazowego charakteru odprawy wynika, że jeśli wypłaci ją pracodawca w podstawowym miejscu pracy, pracownik jej nie uzyska u dodatkowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Regulamin pracy określa: "Pracownicy obsługi (woźne, sprzątaczki) wykonują swoją pracę (...) od poniedziałku do niedzieli przy zachowaniu przeciętnie 40 godzinnego tygodnia pracy." Taka organizacja jest niezbędna ze względu na szkoły dla słuchaczy zaocznych - zajęcia w niektóre soboty i niedziele. W praktyce wygląda to tak, że jeśli jedna z Pań woźnych pracuje w sobotę i niedzielę, odbiera sobie za to dzień wolny w innym terminie (1 dzień za sobotę i 1 za niedzielę). Czy istnieją jakieś przepisy obligujące pracodawcę do dodatkowych świadczeń np. 2 dni wolne za niedzielę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielce należy się zasiłek na zagospodarowanie, która rozpoczęła pracę jako nauczyciel po raz pierwszy w przedszkolu w 2014 r., ale wcześniej pracowała poza oświatą?
- Jesteśmy liceum niepublicznym. Planujemy zatrudnienie specjalistów do zajęć rewalidacyjnych dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy możliwe jest zatrudnienie tych osób na zasadzie umowy zlecenia, jeżeli mają nie więcej niż dwie godziny (w tym wypadku zegarowe) zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Po raz trzeci piszę do Państwa. Dotąd moje pytanie nie pojawiło się i nie uzyskałam lub nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. Czy nauczycielowi, który wraca z urlopu macierzyńskiego, długotrwałego chorobowego, urlopów uzupełniających należy się to sama stanowisko co wcześniej i w takim samym wymiarze.
- Nasz nauczyciel ukończył w latach osiemdziesiątych jednolite studia magisterskie na kierunku filologia polska (dzienne). Czy dzienne studia 5-letnie wlicza się do stażu pracy, nagród jubileuszowych, spraw emerytalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe