Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast to, że pracownik nie wykorzystał tego urlopu w całości, bowiem urlop został...

PORADA PRAWNA

05 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownik poszedł na urlop z dniem 4 sierpnia który miała trwać do 22 sierpnia, od 12 sierpnia poszedł na zwolnienie czyli urlop został przerwany. Czy po zwolnieniu lekarskim może wybrać dalszą część urlopu (chodzi o to żeby wykorzystał w roku przysługujące mu 14 ciągłego urlopu)? Czy to będzie się liczyło jako ciągłość, jeśli po zwolnieniu weźmie dalszy urlop? Czy ponownie musi wypisać wniosek na 10 dni urlopu tak aby zapewnić te 14 dni?

Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast to, że pracownik nie wykorzystał tego urlopu w całości, bowiem urlop został przerwany z powodu choroby pracownika, nie powoduje odpowiedzialności pracodawcy z tytułu nieudzielenia urlopu zgodnie z zasadą określoną w art. 162 k.p.
Część urlopu niewykorzystaną z powodu choroby pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym
Kwestia udzielania urlopu dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uregulowana została w treści Kodeksu pracy.

Jak stanowi art. 166 Kodeksu pracy część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca jest zobowiązany udzielić w terminie późniejszym.

Ustawodawca jednak nie określił trybu uzgadniania „późniejszego terminu” wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Termin ten jednak powinien być uzgodniony z pracownikiem i nie może przypadać później niż do końca września roku następnego (art. 168 k.p.).

Pracownik uzgadnia z pracodawcą termin wykorzystania przerwanego urlopu
Zatem wystarczy, że pracownik w dowolny sposób uzgodni z pracodawcą termin wykorzystania tego urlopu. Jeśli zostanie to uzgodnione pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, to możliwe jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu zwolnienia lekarskiego zaraz po zakończeniu tego zwolnienia, albo w terminie późniejszym. Nie ma obowiązku udzielania niewykorzystanego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim bezpośrednio po zakończeniu tego zwolnienia lekarskiego.

Odrębną kwestią jest korzystanie z części urlopu wypoczynkowego trwającej co najmniej 14 dni kalendarzowych, o których mowa w art. 162 Kodeksu pracy.

Do przerwania części urlopu trwającej co najmniej 14 dni kalendarzowych, jako że ustawodawca nie reguluje tej kwestii w sposób odrębny, należy stosować przepis art. 168 k.p., co oznacza, że niewykorzystanej części urlopu z powodu choroby należy udzielić w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Ustawodawca nie nałożył tu obowiązku, aby pracownik zobowiązany był na nowo wnioskować o co najmniej dwutygodniowy urlop wypoczynkowy.

Należy zaznaczyć, że pracodawca udzielił już pracownikowi urlopu w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast to, że pracownik nie wykorzystał tego urlopu w całości, bowiem urlop został przerwany z powodu choroby pracownika, nie powoduje odpowiedzialności pracodawcy z tytułu nieudzielenia urlopu zgodnie z zasadą określoną w art. 162 k.p.

Naruszenie, ale nie wykroczenie
Należy podkreślić, że nawet niedopełnienie przez pracodawcę zasady udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, chociaż jest naruszeniem pracowniczego prawa do urlopu wypoczynkowego, nie stanowi jednak wykroczenia przeciwko prawom pracownika (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. dr Krzysztof Walczak, wyd. C.H. Beck, 2014r. ,wydanie 13, komentarz do art. 162 k.p.).

Reasumując, jeśli pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w części obejmującej co najmniej 14 dni kalendarzowych, natomiast pracownik nie wykorzystał całego udzielonego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca nie musi już udzielać kolejnego urlopu w wymiarze 14 dni kalendarzowych (już raz pracodawca udzielił pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych).

Przepis art. 162 k.p. wskazuje, że pracodawca musi udzielić urlopu w takim wymiarze, co nie oznacza, że urlop ten musi zostać w takim wymiarze wykorzystany przez pracownika.

W przypadku przerwania udzielonego urlopu – w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim - na pracodawcy ciąży wyłącznie obowiązek udzielenia, w uzgodnieniu z pracownikiem, niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego – najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT