Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Okres świadczenia rehabilitacyjnego jest okres pozostawania w zatrudnieniu i jest to okres, za który urlop wypoczynkowy przysługuje. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy...

PORADA PRAWNA

19 grudnia 2022 Kadry

Pracownik obsługi w jednostce samorządowej od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, następnie od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, następnie dnia 16 grudnia 2022 r. uzyskał rentę i orzeczono, że jest całkowicie niezdolny do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. W zakładzie pracy złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy za okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy za okres, w którym przebywał na urlopie bezpłatnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowy? Czy okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy okres w którym przebywał na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy nie ma przeciwskazań, aby pracownik który uzyskał rentę z ZUS w związku z całkowitą niezdolnością do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. przebywał w zakładzie na urlopie bezpłatnym?

Okres świadczenia rehabilitacyjnego jest okres pozostawania w zatrudnieniu i jest to okres, za który urlop wypoczynkowy przysługuje. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95). W orzeczeniu tym SN stwierdził, że o okres zatrudnienia warunkujący nabycie np. prawa do urlopu należy rozumieć nie jako czas rzeczywistego świadczenia pracy, ale jako okres faktycznego trwania stosunku pracy. Do okresu tego wlicza się zatem okres niewykonywania pracy tj. okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, okres urlopu wypoczynkowego i innych określonych w przepisach prawa pracy zwolnień od pracy.

Z kolei zgodnie z art. 174 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wobec tego za ten okres bezpłatny urlop wypoczynkowy nie przysługuje.

Co do renty – nie jest ona powodem, by pracownik nie mógł pracować, bo orzeczenie orzecznika ZUS nie jest równoznaczne z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o zdolności pracownika do pracy. Wobec tego nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pracownik taki był w tym czasie na urlopie bezpłatnym.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT