Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi w jednostce samorządowej od 14 lipca 2021 r. do 10 stycznia 2022 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, następnie od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, następnie dnia 16 grudnia 2022 r. uzyskał rentę i orzeczono, że jest całkowicie niezdolny do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. W zakładzie pracy złożył wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego od 6 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Pracodawca wyraził zgodę. Czy za okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego? Czy za okres, w którym przebywał na urlopie bezpłatnym pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowy? Czy okres, w którym przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy okres w którym przebywał na urlopie bezpłatnym wlicza się pracownikowi do pracowniczego stażu pracy? Czy nie ma przeciwskazań, aby pracownik który uzyskał rentę z ZUS w związku z całkowitą niezdolnością do pracy do dnia 30 czerwca 2023 r. przebywał w zakładzie na urlopie bezpłatnym?
Okres świadczenia rehabilitacyjnego jest okres pozostawania w zatrudnieniu i jest to okres, za który urlop wypoczynkowy przysługuje. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 1995 r. (sygn. akt I PZP 10/95). W orzeczeniu tym SN stwierdził, że o okres zatrudnienia warunkujący nabycie np. prawa do urlopu należy rozumieć nie jako czas rzeczywistego świadczenia pracy, ale jako okres faktycznego trwania stosunku pracy. Do okresu tego wlicza się zatem okres niewykonywania pracy tj. okres pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, okres urlopu wypoczynkowego i innych określonych w przepisach prawa pracy zwolnień od pracy.
Z kolei zgodnie z art. 174 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wobec tego za ten okres bezpłatny urlop wypoczynkowy nie przysługuje.
Co do renty – nie jest ona powodem, by pracownik nie mógł pracować, bo orzeczenie orzecznika ZUS nie jest równoznaczne z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o zdolności pracownika do pracy. Wobec tego nic nie stoi też na przeszkodzie, aby pracownik taki był w tym czasie na urlopie bezpłatnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel został wybrany jako członek komisji do wyborów samorządowych, czy w momencie kiedy uczestniczy w szkoleniach w godzinach pracy w szkole powinien mieć potrącone wynagrodzenie, czy nie? Co kiedy będzie sytuacja, że 22 października będzie jeszcze pracował w komisji a powinien być na lekcjach? Czy jest to usprawiedliwiona nieobecność, czy powinien napisać podanie o urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nabył prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu 20 sierpnia 2018 r., gdyż w tym dniu otrzymał decyzje o uzyskaniu stopnia nauczyciela kontraktowego. Spełnia pozostałe kryteria wynikające z art. 61 ust. 1 Karty Nauczyciela , aby otrzymać zasiłek. Złożył w dniu 21.08.2018 r wniosek o wypłatę zasiłku. Wiadomo, że z dniem 1 września rozpocznie pracę w innej szkole, w innej gminie. Czy mając taką wiedzę, powinno się wypłacić zasiłek w szkole w której złożył wniosek? Jeśli tak to w jakiej kwocie jeśli od dnia 1.09.2018 nie pozostaje już w stosunku pracy ze szkołą w której złożył wniosek o zagospodarowanie. Czy dyrektor szkoły w której nauczyciel złożył wniosek może odmówić wypłacenia zasiłku informując, że nauczyciel ma prawo złożyć wniosek o jego wypłatę w ciągu roku od uzyskania tego stopnia awansu, także gdy termin ten przypada po 1 września 2018 r. sugerując złożenie wniosku w szkole gdzie nauczyciel rozpocznie pracę z dniem 1.09.2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi uprawnionemu do przejścia na emeryturę dyrektor szkoły może udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na okres trzech tygodni na czas pobytu w sanatorium?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przeszedł na emeryturę i rozwiązał umowę o pracę. Następnie po jednym dniu przerwy w zatrudnieniu został ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku pracy. Czy wymagane jest nowe zaświadczenie o niekaralności, nowa informacja z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych oraz z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dotyczy prawidłowego zatrudniania nauczycieli. W sytuacji, gdy rozpoczęciem pracy nauczyciela na czas nieobecności/określony jest nie 1 września tylko np.: 26 październik to czy umowę należy spisać do 31 sierpnia , czy do końca roku szkolnego tj. do 23.06?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe