Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi do maja br. przepracował 10 lat (włączając naukę w technikum). Ile dni urlopu przysługuje mu w tym roku? Do kiedy pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop z poprzedniego roku?
Wymiar urlopu pracownika zatrudnionego co najmniej 10 lat wynosi 26 dni (art. 154 kodeksu pracy).
Zgodnie z art. 158 KP, pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.
Kodeks pracy nie przewiduje proporcjonalności zwiększonego wymiaru urlopu w przypadku nabycia prawa do wyższego wymiaru w trakcie roku kalendarzowego. Oznacza to, że pracownikowi od maja 2017 roku przysługuje 26 dni urlopu. Przed datą nabycia tego prawa mógł skorzystać z maksymalnie 20 dni. Jeżeli je wykorzystał, to przysługuje mu jeszcze 6 dni urlopu uzupełniającego w 2017 roku, a jeżeli jeszcze nie korzystał z urlopu - całe 26 dni.
Zaległego urlopu za 2016 rok pracownikowi należy udzielić najpóźniej do 30 września 2017 r. - art. 168 KP.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 10 marca do 28 marca 2014 r. zatrudniłam nauczyciela przedmiotów zawodowych (fryzjerka) na kursie dokształcającym dla młodzieży ze stawki 1513 zł, w wymiarze 12/18 godz. Główne miejsce pracy nauczycielki to zakład fryzjerski. Czy w takiej sytuacji należy się jej dodatek wyrównawczy do minimalnego wynagrodzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem małej szkoły , gdzie większość nauczycieli pracuje na części etatu. W większości są to nauczyciele z sąsiedniej szkoły. Bardzo proszę o podanie odpowiedzi: 1.Czy mogę w arkuszu organizacyjnym na następny rok szkolny zaplanować emerytów tj. : 2/18 godz. muzyka (Pan prowadzi jeszcze orkiestrę młodzieżową i szkolny zespół muzyczny w mojej szkole - w ramach umowy zlec. z gminą) i dla drugiej osoby 10/30 biblioteka. Są to osoby dyspozycyjne, oddane- umożliwiają spójność pracy szkoły. Czy jest podstawa prawna zakazująca zatrudniania emerytów? 2. Czy za zgodą dyrektora macierzystej szkoły mogę zatrudnić nauczyciela (zatrudnionego już na cały etat) na część etatu np. 5/18,6/18 i wykazać to już w arkuszu, nadmieniam, że nauczyciele ci dotychczas w ten sposób pracowali w mojej szkole?
- W poradni psychologiczno-pedagogicznej tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć pedagogów, psychologów, logopedów wynosi 20 godzin. Dotychczas wszyscy specjaliści pracowali w systemie 4 godziny przez 5 dni w tygodniu. Rada Pedagogiczna prosi o zmianę i zróżnicowanie: dla pedagogów i psychologów praca w systemie - 5 godz, 5 godz, 4 godz., 3 godz., 3 godz.; dla logopedów - tak jak dotychczas praca w systemie - 4 godziny przez 5 dni. Czy takie zróżnicowanie (uzasadnione z uwagi na specyfikę pracy różnych specjalistów) jest zgodne z prawem? CHODZI O TO CZY ZACHOWANA JEST ZASADA RÓWNOŚCI ZATRUDNIENIA. Bardzo proszę o komentarz i interpretację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2010r nie ma w szkole oddziału klasy IV oraz klasy V i VI są połączone.Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu do 7/18.Poinformowałam Związki zawodowe, których Pani jest członkiem.Następnie Udała się na l4 potem na urlop zdrowotny. Urlop został skrócony nauczycielowi decyzją woj. Urzędu Medycyny Pracy do 5 miesięcy.Nauczyciel ma powrócić do pracy 25 stycznia 2011r, ale ja dalej mogę nauczycielowi dać tylko 7 godzin dydaktycznych. Poinformowałam o tym fakcie związki zawodowe, ale One Wytypowały tą osobę do reprezentowania związków na terenie placówki i dały Jej ochronę (związek jednoosobowy na terenie szkoły z ochroną). Jak mam dalej postąpić? Jaki dokument wręczyć nauczycielowi? Nie ma na terenie szkoły godzin w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami dla powracającej Pani.Czy związki mogą dokonywać takich działań manipulacyjnych, aby na urlopie dla poratowania zdrowia wskazywać owego nauczyciela do reprezentowania Związku na terenie szkoły podczas, gdy sam jest fizycznie nieobecny? Niespokojny dyrektor prosi o radę!!!.
Niespokojny dyrektor.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie są zasady zawierania umów cywilnoprawnych z pracownikami szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe