Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik kancelaryjny zatrudniony został od 23 grudnia na 1/4 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 5 godz. Czy w związku z tym należy mu się za 26 grudnia 2015 r. dzień wolny?
W przypadku pracowników niepełnozatrudnionych, należy również obniżyć wymiar czasu pracy w miesiącu, w którym święto przypada w sobotę. Należy więc w pierwszej kolejności wyliczyć, zgodnie z art. 130 kodeksu pracy, wymiar czasu pracy w danym miesiącu dla pełnoetatowca, a następnie przeliczyć na część etatu pracownika. W grudniu 2015 r. były 23 dni robocze (od poniedziałku do piątku), co daje 184 godziny. Od tej sumy należy odjąć po 8 godzin za każde święto przypadające w inne dni niż niedziela, czyli 25 i 26 grudnia: 184 - 16 = 168 godzin dla pełnoetatowca. Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu powinien zatem przepracować w grudniu odpowiednio 42 godziny. Gdyby pracownik świadczył pracę codziennie po 2 godziny, przysługiwałby mu dzień wolny. Natomiast rozkład czasu pracy pracownika, który pracuje tylko 2 dni w tygodniu powinien być w grudniu tak ustalony, aby nie został przekroczony wymiar 42 godzin (w takim przypadku nie trzeba udzielać dnia wolnego).
W opisanym przypadku, pracownik został zatrudniony w trakcie okresu rozliczeniowego, więc należy obliczyć mu proporcjonalnie liczbę godzin do przepracowania w grudniu: 7 dni x 8 godzin = 56 godzin, z czego trzeba odjąć 2 dni świąt - 16 h, co daje 40 godzin (przy pełnym etacie). Dla 1/4 etatu będzie to zatem 10 godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi w gimnazjum przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 miesięcy, gdy kończyło mu się kolejne zwolnienie lekarskie /zwolnienie od neurologa/ - przyniósł następne, ale na inną chorobę /od chirurga ma złamaną rękę/. Czy sumujemy oba okresy zwolnienia lekarskiego /182 dni/?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Mam pytanie - czy wszyscy pracownicy szkoły (także obsługi i administracji) muszą być przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą gimnazjalną, która podlega wygaszeniu w przyszłym roku.
Pracownik otrzymał propozycję ograniczenia etatu do 6/18 godzin. Czy w przypadku braku z jego strony zgody i w razie rozwiązania z nim stosunku pracy i na podst. zastosowania Art. 225 wprowadzającego ustawę Prawo Oświatowe należy mu się przewidziana prawem odprawa już w tym roku. Ponadto w/w pracownik jest i będzie w przyszłym roku zatrudniony w innych szkołach poza terenem naszej gminy.
Podsumowując, czy w/w pracownikowi przysługuje odprawa w tym roku, w przypadku rozwiązania stosunku pracy- rok przed wygaszeniem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma dwie umowy o pracę. Jedna na cały etat (wychowanie przedszkolne) druga język angielski - 5/25. Urlop ma naliczany niezależnie z obu umów proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy urlopy te ulegają sumowaniu? Czy udzielając urlopu w dniu kiedy wykonuje obie umowy zabieram mu godziny z jednej i drugiej umowy? Czy to jest prawidłowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodne z przepisami prawa jest zawarcie w umowie o pracę z nauczycielem wspomagającym zapisu, że w przypadku gdy dziecko z orzeczeniem odejdzie ze szkoły umowa ulega rozwiązaniu? Umowa będzie podpisana na czas określony - potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe