Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracji - pomoc kuchenna od 1 stycznia 2015 roku do 31.08.2016 roku przebywa na urlopie bezpłatnym. Od 1 września chce rozwiązać umowę o pracę, czy należy się temu pracownikowi zaległy urlop wypoczynkowy jeśli tak to w jakie ilości ?
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z dniem 31.08.2016 r. pracownikowi nie przysługuje urlop wypoczynkowy ani za 2015 rok ani za 2016.
Zgodnie z art. 174 § 2 kodeksu pracy, okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Ponadto, na podstawie art. 1552 KP urlop wypoczynkowy ulega proporcjonalnemu obniżeniu w przypadku korzystania przez co najmniej 1 miesiąc z urlopu bezpłatnego.
W opisanym przypadku, pracownik przez cały 2015 rok przebywał na urlopie bezpłatnym, a w roku 2016 do zakończenia stosunku pracy.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 września 1980 r. V PZP 2/80:
1. W razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy w czasie bezpłatnego urlopu udzielonego na podstawie art. 174 § 1 k.p., a trwającego dłużej niż miesiąc, pracownikowi nie wykonującemu pracy od dnia 1 stycznia z powodu urlopu bezpłatnego nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego za rok kalendarzowy, w którym ustało zatrudnienie, a zatem i prawo do ekwiwalentu za ten urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dnia 10.02.2015 r. została wypłacona nagroda jubileuszowa pracownikowi niepedagogicznemu. Dnia 02.03.2015 zostały przyznane podwyżki dla pracowników niepedagogicznych z wyrównaniem od 01.02.2015 r. Czy w takim przypadku powinno się wyrównać nagrodę jubileuszową?
- 1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
- Proszę o przeliczenie należnego nauczycielowi wymiaru urlopu wypoczynkowego jeżeli przebywał na następujących zwolnieniach w przedziałach czasowych: od 22.07.2018 do 14.11.2018 r. zwolnienie lekarskie, od 15.11.2018 do 03.04.2019 r. urlop macierzyński, od 04.04.2019 r. do 29.05.2019 r. urlop rodzicielski, od 30.05 2019 r. urlop wypoczynkowy do 31.08 2019. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego należy się nauczycielowi i jak mogę go udzielić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie dodatku wiejskiego. W Aneksie do umowy o pracę jest zapisane: Aneks zawarto między Zespołem Placówek Oświatowych w... (miasto) ul....a Panią .... Miejsce świadczenia pracy: ZSZS w .....(wieś). Co jest kluczowe w takim przypadku? Z kim zawarto Aneks i w jakim mieście czy miejscu świadczenia pracy? Od czego w tym wypadku zależy wypłata dodatku wiejskiego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej, który od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. pełni obowiązki nauczyciela oddziału sześciolatków (cały etat), a od 01.09.2019 r. będzie nauczycielem klasy I (w wymiarze całego etatu). Jest to nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na zasadzie mianowania. W bieżącym roku nie korzystał z urlopu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe