Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica (Przedszkole publiczne) zatrudniona na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy zaszła w ciążę więc umowa przedłużyła się do dnia porodu. Urodziła 12 listopada 2014 r.(dostarczyła akt urodzenia dziecka). Do 9 listopada była na zwolnieniu lekarskim. Nie złożyła wniosku o urlop macieżyński przed porodem. Dostarczyła tylko zaświadczenie ze szpitala o pobycie na oddziale od 10.11 2014 r. do 16.11.2014 r. Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób potraktować 2 dni nieobecności w pracy pomiędzy zakończeniem zwolnienia a porodem, czyli dni 10 i 11 listopada. Czy można udzielić na 10.11.14 r. urlopu wypoczynkowego? Czy zaświadczenie ze szpitala jest dostatecznym dowodem na zwolnienie pracownicy z pracy i wypłacenie wynagrodzenia chorobowego? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem porodu. Przepisy kodeksu pracy przewidują jednak, że nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jeżeli zatem pracownica nie uzyskała za dwa dni pobytu w szpitalu zwolnienia lekarskiego szpitalnego, to te dwa dni należy zaliczyć do urlopu macierzyńskiego (plus dzień porodu).
Po ustaniu stosunku pracy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS, na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
"Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik administracji szkoły (kierownik gospodarczy) wystąpił z podaniem do dyrekcji o wystawienie świadectwa pracy- pracownik pracuje nadal w szkole i dodatkowo ma drugi etat w innej szkole- czy dyrekcja szkoły ma wystawić świadectwo pracy mimo, iż stosunek pracy nie ustał czy wystarczy zaświadczenie potwierdzające jego zatrudnienie? Czy w drugiej szkole dyrektor doliczy lata pracy pracownika na podstawie owego zaświadczenia? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Proszę o podpowiedź jaką umowę zawrzeć z nauczycielką - była zatrudniona w ubiegłym roku szkolnym na czas zastępstwa do 30.06.2024, zmieniono jej następnie na okres do 31.08.2024. W świetle prawa rozpoczęła okres przygotowania do zawodu w ubiegłym roku. Jaką teraz zawrzeć z nią umowę - generalnie nadal jest w zastępstwie za nauczyciela, który od września objął stanowisko dyrektora w innej placówce (u nas przebywa na urlopie bezpłatnym). Czy potrzeba dokonania oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu wymusza umowę na rok? Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy dzienne technikum zawodowe to szkoła wymieniona w art. 155 § 1 pkt 2 kodeksu pracy - czy art. 155 § 1 pkt 3?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
jesteśmy szkołą niepubliczną. Mamy problem z pozyskanie logopedy na etat. Czy możemy zatrudnić logopedę na umowę zlecenie?
Pozdrawiam
Magda Sikorska
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole trzech nauczycieli, którzy zastępują nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Prowadzą oni zajęcia (mają zastępstwa) bez kwalifikacji. Zajęcia prowadzą od września br. Czy należy teraz napisać pismo do naszego Kuratora Oświaty z prośbą o pozwolenie na to, aby panie nadal prowadziły te lekcje, mimo iż nie mają kwalifikacji? Zastępstwo trwałoby jeszcze do końca marca. Nadmieniam, że przydzielił im zastępstwo dyrektor, który już nie pełni od 1 września 2012 r. funkcji dyrektora szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe